Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurt-Kur’dan vekile tepki

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan, Cansu Çelik isimli öğrencinin 'Alevi olduğu için yurttan atıldığı' iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 10.9.2013 10:39 Güncelleme Tarihi: 10.9.2013 13:33
Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün açıklamaları hatırlatılarak, "Cansu Çelik isimli öğrencimizin 'Alevi olduğu için yurttan atıldı' iddiası tamamıyla gerçek dışıdır" ifadesi kullanıldı.

Çelik'in 23 Ağustos 2012'de yurt ve burs talebiyle müracaat ettiği ve normal sıralama ile yurda giriş hakkı elde edemediği kaydedilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

"Öğrencinin 06 Kasım 2012 tarihinde yüzde 5 Genel Müdürlük kontenjanından (14 Mayıs 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile yüzde 5 Genel Müdür kontenjanı kaldırıldı.) Muğla Milli Piyango Kız Yurduna tahsisi yapılmış, ardından kaydı gerçekleştirilmiştir. Cansu Çelik'e Ocak 2013 itibarıyla burs ödemesi başlamış, halen burs almaya devam etmektedir. En son 06 Eylül 2013 günü öğrencimizin hesabına 280 TL bursu yatırılmıştır. Öğrencimizin 141 TL temmuz ayı yurt ücretini son ödeme günü olan 31 Temmuz 2013 gününe kadar yatırmadığı, temmuz ayı yurt ücretlerini yatırmayan öğrencilerimiz için ücret yatırma süresi 07 Ağustos 2013 günü saat 14.00'a kadar uzatılmış olduğu halde bu süre içerisinde de ücretini yatırmadığı görülmüş ve bu sebeple öğrencimizin depozitosundan yurt ücreti tahsil edilip yurt ile bağlantısı kesilmiştir."

Açıklamada, Çelik'in yurttan kaydının silindiği temmuz, ağustos, eylül aylarında da düzenli olarak bursunu almaya devam ettiği kaydedilerek, 5 öğrencinin daha aynı gerekçe ile yurttan ilişiklerinin kesildiği belirtildi.

Uygulamanın sadece Muğla Milli Piyango Yurt Müdürlüğünde değil, tüm yurtlarda yapıldığı vurgulanan açıklamada, "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, öğrencilerimize ait etnik köken ya da mezhepsel farklılıklarını sorgulamadığı gibi böyle bir veri tabanına da sahip değildir" bilgisi yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurt-Kur’dan vekile tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN