Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avcı'dan okul formaları için 4 yıl şartı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, artık okullarda seçilen formanın 4 yıl için geçerli olduğunu, Fatih Projesi'ndeki tablet dağıtımlarının 3 yıl içerisinde tamamlanmasının planladığını söyledi.

Giriş Tarihi: 17.9.2013 16:29
Bakan Avcı, "Eğer bir okul bir forma seçtiyse, o forma seçimi 4 yıl için geçerli. Yani bir çocuk 4 yıl boyunca o farmayı giyecek. Bu hem esnaf hem de veli için önemli. Bu da fiyatları aşağıya çeker, üreticisi kitlesel üretim yapar. Peyderpey tablet dağıtımlarının devam ediyor. Tüm öğrenci ve öğretmenlerin tabletlerine 3 yıl içerisinde kavuşmaları hedefleniyor." dedi.

Eskişehir'e bir açılışa katılmak için gelen Bakan Avcı, valilik binasında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan'ın direktifleri doğrultusunda okullarda serbest kıyafet seçme özgürlüğünü genişlettiklerini hatırlatan Bakan Avcı, bu çalışmada geri adım atmadıklarını kaydetti. Resmi ve özel bütün okullarda velilerin yüzde 51'i ne istiyorsa (forma veya kıyafet) böylelikle serbest kıyafet özgürlüğünü formayı da içerecek şekilde genişlettiklerini aktaran Bakan Avcı, böylelikle serbest kıyafet seçme özgürlüğünün içerisine forma seçeneğini de koyduklarını belirtti.

Daha önce okullarda formaya yönelik, 'Bazı okullar her sene bir forma değişikliği yapıyor. Böylece velileri her sene değişik bir forma alma mecburiyetinde bırakıyorlar' yönünde eleştiriler aldıklarını vurgulayan Bakan Avcı, şunları söyledi: "Onun için şimdi yeni yönetmelikte şu kuralı da getirdik. Eğer bir okul bir forma seçtiyse, o forma seçimi 4 yıl için geçerli. Yani bir çocuk 4 yıl boyunca, (gerçi o yaşlardaki çocuklar hızlı büyüyorlar.Sene boyunca aynı formayı giyemeyebilir) ama en az 2 sene-3 sene giyebildiği kadar aynı formayı giymeye devam etsin. Tabi bu üreticiler açısından da yani önümüzdeki 4 yıl boyunca okullardan ne tür talep geleceğini sektör bilirse ona göre kitlesel üretim yapabilir. Bu da fiyatları aşağıya çeker.Onun için bu hem ekonomik olarak hem psikolojik olarak gerekli bir düzenlemeyi yaptık. Şimdi son yaptığımız kamuoyu araştırması gösteriyor ki, okullarda forma talebi hiç yüzde 80'nin altına düşmedi."

Bakan Avcı, Fatih Projesi'ndeki tablet dağıtımlarının 3 yıl içerisinde tamamlanmasının planladığını, bunun için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü dile getirdi. İhale sürecinin devam ettiğini ancak bunun uzun bir süreç olduğunun altını çizen Bakan Avcı, şöyle devam etti: "Niye uzun bir süreç? Biz tabletleri yurt dışından paket halinde almak istemiyoruz. İhale süreci aynı zamanda teknik şartnamelerin de hazırlanma süreci. Yani bu konuda katılan uluslararası firmalara 'Önerdiğiniz bilgisayarın hangi parçalarını nasıl bir takvimle Türkiye'de üreteceksiniz?'diye soruyoruz. Yani yerli üretim oranını nasıl bir takvimle atlayacaksınız? Raftan alıp getirmiyoruz, bazı önemli parçaların Türkiye'de üretilmesi koşulumuz var. Bunun oranını da yıllar içerisinde arttırmanızı bekliyoruz. Kim bu konuda en iyi teklifi verirse ihale ona kalacak. Onun için şartname sürekli firmalarla müzakere ediliyor."

KALEMİ, DEFTERİ, KİTABI İYİCE SİNDİRSİNLER SONRA TABLET VERİLECEK

Bakan Avcı, peyderpey tablet dağıtımlarının devam ettiğini, tüm öğrenci ve öğretmenlerin tabletlerine 3 yıl içerisinde kavuşmalarının hedeflendiğini dikkat çekti. "Bizim hesabımıza göre bütün çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin tabletlerine kavuşmaları 3 yıllık bir süreç. Yani bugün, yarın olacak bir şey değil." diyen Avcı, şöyle devam etti: "Ama peyderpey, öncelikle 9'uncu sınıflardan başladık biliyorsunuz, ortaokullarda henüz yok. Ortaokullarda daha sonra olacak biliyorsunuz. Çünkü ortaokullar el becerilerinin ve diğer klasik eğitim alışkanlıklarının kazandırılması gereken yaşlar. Onun için kalemi, defteri, kitabı iyice sindirsinler ondan sonra tablet verilecek. Yoksa doğrudan tabletle başlandığı takdirde bu sefer o temek becerilerde zaaflar ortaya çıkabilir. O endişeyle liseden itibaren tablet dağıtımlarını başlattık. 9'uncu sınıflar öncelikli, daha sonra dağıtım aşağıya doğru inecek. Ama ilkokullarda da tablet hiç yok onu da söyleyeyim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avcı'dan okul formaları için 4 yıl şartı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN