Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Avcı: İnsanların %80'i forma diyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kılık kıyafet uygulamasıyla alakalı yaptıkları kamuoyu araştırma sonrası çıkan tabloyu değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 17.9.2013 15:44 Güncelleme Tarihi: 17.9.2013 15:45
Eskişehir'e bir açılış törenine katılmak için gelen Bakan Avcı, daha sonra valilik binasın toplantısı düzenledi. Toplantıda kılık kıyafet yönetmeliğiyle ilgili konuya değinen Avcı, konuyla alakalı kamuoyu araştırması yapıldığını ifade ederek, "Bakanlığa ilk başladığım zamanlarda kılık kıyafetle ilgili soru sorulmuştu. O zamanki yönetmeliği göre 'Resmi devlet okullarında kılık kıyafet serbesttir' hükmü vardı. Ama bir istisnası vardı, özel okullarda velilerin yüzde 60'ı eğer forma seçerlerse formaya geçilebilir diyordu.

Gerek öğrenci velilerinden, gerek sektör temsilcilerinden bize ulaşan talepler ise özel okullara sağlanmış olan seçme özgürlüğünün devlet okullarına da tanınması konusunda bir talep vardı. Bu talep Bakan olmadan önce milli eğitim komisyonu olarak da bana ulaşıyordu ama bakan olduktan sonra bu talep bize yoğun bir biçimde ulaşmaya başladı. Bunun üzerine biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konularda da farklı görüşlerin düşüncelerini dikkate almaya çalışıyoruz.

Onun için bu konu üzerinde geniş kamuoyu araştırmaları yaptık ve gördük ki, özellikle anneler, çocuklarının okula bir formayla gitmesinin daha uygun olduğunu, aksi takdirde serbest kıyafet uygulanan okullarda çocuklar arasında gelir farklılaşmasından kaynaklanan, kültürel farklılıklardan kaynaklanan, farklı nedenlerden kaynaklanan bir rahatsızlık olabildiğini iletiyorlardı. Bir de tabi ekonomik olarak da orta gelirli aileler için okul forması daha uygun geliyor. Bir de kız çocuğu olan anneler, 'Biz her sabah kızlarımızla bugün ne giyeceğim kavgası yapmaktan bıktık' diyorlardı" dedi.

"SERBEST KIYAFET UYGULAMASINDAN GERİ ADIM ATMADIK"

Bakan Avcı, serbest kıyafet uygulamasından geri adım atmadıklarını fakat yönetmeliği genişlettiklerini de anlatarak, "Nitekim yaptığımız anket çalışmaları da bunların doğru olduğunu gösterdi ve Sayın Başbakanımızın da direktifleri doğrultusunda bu seçme serbest kıyafet seçme özgürlüğünü genişlettik. Ne yaptık? İster resmi ister özel okul olsun tüm okullarda velilerin yüzde 51'i ne istiyorsa, serbest kıyafet olsun diyorsa serbest kıyafet, forma olsun diyorsa forma.

Böylece serbest kıyafet özgürlüğünü formayı da içerecek şekilde genişlettik. Serbest kıyafet uygulamasından geri adım atmadık ama serbest kıyafet seçme özgürlüğünün içerisine forma seçeneğini de koyduk. Daha önce okullarda forma uygulamasına yönelik sıkıntılı noktalardan, eleştirilen noktalardan birisi şuydu; bazı okullar her sene forma değişikliği yapıyorlar ve böylece velileri her sene forma alma mecburiyetinde bırakıyorlar gibi eleştiriler vardı.

Onun için yeni yönetmelikte şu kuralı da getirdik; eğer bir okul forma seçtiyse o forma o okul için 4 yıl geçerlidir. Yani 4 yıl boyunca bir çocuk, gerçi o yaşta o çocuklar çok hızlı büyüyorlar 4 sene aynı formayı giyemeyebilir ama en az 2-3 sene giyebildiği kadar aynı formayı giymeye devam etsin. Tabi bu üreticiler açısından da, yani önümüzdeki 4 yıl boyunca okullardan ne tür talepler geleceğini sektör bilirse ona göre kitlesel üretim yapabilir, bu da fiyatları aşağıya çeker. Onun için bu hem ekonomik olarak hem de psikolojik olarak gerekli bir düzenlemeydi. Bizde o düzenlemeyi yönetmelikte yaptık. Şimdi okullar 4 yıl için geçerli olacak forma seçimini de yapabiliyorlar" diye konuştu.

"İNSANLARIN YÜZDE 80'İ FORMA DİYOR"

Uygulamanın vatandaşlar tarafından nasıl karşılandığını da aktaran Avcı, şöyle devam etti:

"Son yaptığımız kamuoyu araştırması gösteriyor ki, okullarda forma talebi hiç yüzde 80'in altına düşmedi. Yani biz yüzde 51 diyoruz ama velilerin yaptığı oylamalarda yüzde 80'lere varan oranlarda insanlar forma diyor. Demek ki doğru bir tespit yapılmış."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Avcı: İnsanların %80'i forma diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN