Uzmanlar uyarıyor: Çocukları yarıştırmayın

Giriş Tarihi: 17.9.2013 16:19

Uzmanlar, dün başlayan yeni eğitim-öğretim sezonuna özel önemli tavsiyelerde bulundu.

Kitap, kırtasiye ve teknoloji perakende zinciri NT'nin Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal çocukların okula başladığında yeni bir döneme girdikleri için anne-babasının desteğine ihtiyaç duyduğunu belirterek, bu beklentisinin nedeninin aşırı ilgi gördüğü ev ortamından kendisi gibi çok sayıda kişiyle aynı ortamı paylaşmasından kaynaklanabileceğine işaret etti.

Okul yaşamının ilk adımını atarken ya da okullara tatilden dönüş yapan çocukların farklı tepkiler geliştirebildiğini belirten Baykal, çocukların okula başladığında yeni bir döneme girdikleri için anne-babasının desteğine ihtiyaç duyduğunu ve bu beklentisinin nedeninin aşırı ilgi gördüğü ev ortamından kendisi gibi çok sayıda kişiyle aynı ortamı paylaşmasından kaynaklanabileceğine işaret etti.

Okul hayatıyla birlikte disiplinli yaşamın başladığını, gerek tatilden dönenler, gerekse ilk kez başlayacaklar için bu disiplin döneminin önemine dikkati çeken Baykal, artık çocuğun gününü kendi istediği gibi yaşayamayacağı, okuldaki kurallar çerçevesinde yaşamak durumunda kalacağı için, bazı tepkiler geliştirebileceğini ancak ebeveynlerin sabırla ve güzel bir dille bunun gerekçeleri çocuğa anlatılması gerektiğinin altını çizdi.

"Çocukları yarıştırmayın"

Özellikle tatilden dönen çocukların ailelerinde bir başarı yarışı da başladığına değinen Hakan Baykal, şunları kaydetti :

"Her öğrencinin potansiyeli, birikimi, öğrenme ve algılama hızı, yetenekleri, ilgileri aynı değildir. Bu farklılıklar okul ortamında daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Her çocuğunun ayrı bir dünyasının olduğu unutulmamalıdır. Çocuklarımızın sadece akademik başarıya göre değerlendirilip kategorize edilmesi son derece yanlıştır.

Elden geldiği kadar farklı alanlarda eğitimler verilerek öğrencinin ilgileri ve yetenekleri belirlenmelidir. Aileler ve öğretmenler bu noktada sadece akademik başarıyı ölçü almamalıdır. Her şeyin ötesinde ruhen, bedenen sağlıklı olan bireylerin topluma kazandırılmasının temel amaç olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Yarış atı değil, geleceğin dünyasını kuracak bir nesil yetiştirdiğimiz unutulmamalıdır."

Okula giden çocuğun özgüveninin korunmasının çok önemli olduğunu, öğretmenlerin ve velilerin bu özgüveni yok edecek ya da azaltacak davranışlardan uzak durması gerektiğini belirten anlatan Baykal, şunları ifade etti:

"Ödüllendirme bir ayrıma, bir başka ifadeyle ödül alamayanlara bir ceza şekline dönüşmemelidir. Öğrencide bir dışlanmışlık duygusu, başarısızlık ön kabulü oluşturmamalıdır. Bir öğrenci okuma yazmayı çabuk öğrenebilir, ödevleri zamanında ve tam yapabilir. Bu öğrenci taltif edilmelidir, ancak bunu yapamayan öğrenciler de çeşitli vesileler bulunarak zaman zaman ödüllendirilmelidir.

Anne babalar da çeşitli sebeplerle ideal bir öğrenci profili göstermeyen, ödevlerini aksatan, diğer öğrencilere göre daha yavaş öğrenen çocuklarını diğer çocuklarla kıyaslayıp aşağılamamalıdır. Yüreklendirici, moral verici, destekleyici bir tavır sergilenmelidir. Tabii bu tavır sergilenirken, polyannacılık oynanmamalı, öğrencide görülen aksaklıklar tespit edilmeli ve çözüm yolları üzerinde öğretmenle mutlaka dirsek temasında olunmalıdır."

Okula alışma dönemi kısa zamanda nasıl geçirileceğine ilişkin ise Baykal, "Çocuğunuzun içindeki korkuları yenmesi için sabırlı, soğukkanlı ve kararlı olun. Agresif tutumlar geliştirmeyin. Okula gitmesi için cesaretlendirin. Okula gitmek istemediğinde açık ve anlaşılır konuşarak, sebebini öğrenmeye çalışın. Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin. Her zaman çocuğunuza yanında olabileceğiniz hissini verin. Öğretmenle işbirliği içinde olun Korku ve tedirginlik 2 haftayı geçerse destek almayı ihmal etmeyin" önerilerini sıraladı.

Hakan Baykal, okula yeni başlayan çocukların ailelerinin her gün okuldan eve gelince neler yaptığı ile ilgili mutlaka dinlemeleri gerektiğinin önemine dikkati çekti.

Baykal aileleri şöyle uyardı: "Okula yeni başlayan çocuğunuzun anlatacağı çok şey olacaktır. Çocuğunuz için okulda yaşanan çoğu şey orijinaldir. Mutlaka her gün çocuğunuza zaman ayırmalı onun anlatacaklarını ilgiyle dinlemelisiniz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlar uyarıyor: Çocukları yarıştırmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN