Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanlışların doğruları götürmediği yeni sistem

Giriş Tarihi: 18.9.2013

Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yerine getirilen yeni sistemde öğrenciler, yılda iki defa okullarında merkezi sınava girecek

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri yeni getirilen ortaöğretime geçiş sınav sisteminin uzun vadede merkezi sistem sınavlarının olmadığı ve çocukların bireysel yetenek ve eğilimlerine göre eğitim alabildiği bir yapıya sahip olacağını belirterek, yeni sistemin merak edilen yönlerini açıkladı.
* Hangi derslerden yazılı yapılacak? Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak.
* Yazılılar hangi tarihte ve nasıl yapılacak? Test usulü sınavlar, aralık ve nisan aylarında düzenlenecek. Merkezi değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak. O günlerde okullar tatil edilecek.
* Yazılı soruları nasıl olacak? Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Öğrencilere 20 soru sorulacak. İlerleyen yıllarda Fatih Projesi kapsamında sistem sürekli güncellenecek. Merkezi yazılılar ilerleyen yıllarda açık uçlu soruları da içerecek. Daha uzun vadede ise okullarda yapılan bütün yazılıların merkezi olarak düzenlenmesi planlanıyor.
* Sınava katılamayan öğrenci ne yapacak? Bakanlık tarafından yapılan sınavlara katılamayan öğrencilere telafi hakkı verilecek. Bu öğrenciler bir sonraki hafta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen, kendi okulunun dışındaki bir okulda sınava girebilecek.
* Yazılı sınav sonuçları liselere yerleştirmede nasıl kullanılacak? Öğrencinin 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 8'inci sınıf ağırlıklı merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı, liselere yerleştirmelerde kullanılacak.

Değerlendirme nasıl olacak
Öğrencilerin okul notları ve akademik ortalaması hesap edilecek. Bu akademik ortalamanın yüzde 30'u alınacak, üstüne ortak sınavlara konu edilen derslerdeki ortalamanın yüzde 70'i ilave edilerek çocuğun orta öğretim kurumuna yerleştirmede esas alınacak puanı elde edilmiş olacak. Kısaca bu sistem yeni bir sınav getirmek yerine, okulda uygulanan yazılardan birinin tüm Türkiye genelinde ortak sınav olarak değerlendirilmesine dayanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlışların doğruları götürmediği yeni sistem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN