Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayburt nüfusuna yakın öğrencisi var

İzmir'de 1982 yılında kurulan (), yeni akademik yıla yaklaşık 76 bin kişinin yaşadığı Bayburt'un nüfusuna yakın öğrenci sayısıyla girecek.

Giriş Tarihi: 20.9.2013 15:16
() Rektörü Prof. Dr. , 13 fakülte, 4 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar, 10 enstitü, 49 uygulama ve uygulama merkezi ve 3 binin üzerinde akademik kadroyla eğitim verdiklerini ifade etti.

Türkiye'de vakıf ve devlet üniversitesi sayısının 200'e yaklaştığını, İzmir'de de 9 üniversitenin faaliyet gösterdiğini dile getiren Füzün, "İzmir'de en fazla öğrenciye sahip üniversiteyiz. Geçen yıl kayıt döneminde 60 bini geçmiştik. Bu yıl 62-63 bin öğrenci sayısına ulaşacağımızı düşünüyoruz. Artan kontenjanlarımız hemen hemen doluyor. Çok az kaybımız oluyor" diye konuştu.

Göreve geldiği 2008 yılından bu yana üniversitenin gerek fiziki yapı gerekse öğretim üyesi ve öğrenci sayısı açısından yüzde 20-40 arasında büyüdüğünü hatırlatan Füzün, "Türkiye büyüyor, DEÜ büyümesini sürdürüyor" dedi.

"Ar-Ge merkezi dünyaya bilgi satacak"

Üniversite olarak öğrenci yetiştirmek ve araştırma yapıp bilgi üretme görevlerinin olduğunu, bunu da gerçekleştirdiklerine değinen Mehmet Füzün, DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi kampüsünde yer alan ve geçen yıllarda yapımına başlanan Ar-Ge merkezinin 2014 sonunda hizmete girmesini planladıklarını ve bu projeyi çok önemsediğini vurguladı.

Prof. Dr. Füzün, şöyle konuştu:

"Batının yıllardan beri yaptığı şeyi yani buluşlarla uğraşmak, araştırma, geliştirme yapmak ve bunu teknolojiye dönüştürmek, buradan da para kazanmak meselesine Türkiye son 10 yıldır çok önem vermeye başladı. İnşallah biz de bu amaçla kurulan Ar-Ge merkezimizi önümüzdeki yılın sonunda bitireceğiz. DEÜ rektörü olarak buradan giderken bu merkezin açılmış olmasını görmüş olmak benim için en büyük hedef.

Bu merkez Türkiye'nin en büyük merkezi olduğu gibi bu alanda Doğu Avrupa'nın da Ortadoğu'nun da en büyük merkezi, Avrupa çapında bir yer. Türkiye'ye gelir sağlayacak, ülkemizin adını duyurabilecek bir merkez. Ürettiğimiz bilgiyi teknolojiye, ürüne çevirebileceğimiz bir merkez. Diyelim ki bir salgın çıktı. Aşısı bulunup hemen üretilebileceği bir merkez. Tıp alanında ileri araştırmaların yapılıp da ürüne çevrilebileceği bir merkez. Gen tedavilerinden aşıya, kanserden, romatizmal hastalıklardan enfeksiyon hastalıklara kadar pek çok alanda çalışılıp dünyaya bilgi üretilecek."

Üretilen bilginin rafta kalmayacağını dile getiren Füzün, bilgiyi teknolojiye dönüştüreceklerini ve bundan para kazanılacağını kaydetti.

Prof. Dr. Füzün "Ülkemiz de insanlar da kazanacak. Bu merkez Türkiye'nin yüz aklarından biri olacak. Şu anda binaya kısmen yerleşme başladı ama esas verimli dönemi, bilgilerin üretildiği, çalışmalara başlanacağı dönem 2014'ün sonu olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayburt nüfusuna yakın öğrencisi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN