Yaşar'dan eğitime 37 milyonluk yatırım

Yükseköğretimde 12 yılı geride bırakan Yaşar Üniversitesi (YÜ) yeni akademik yıla 37 Milyon liralık yeni kampüs binasının açılışıyla başladı.

Giriş Tarihi: 24.9.2013 15:46
Yaşar Üniversitesi 2013-2014 akademik yılı ve ek kampüs alanı açılış töreni Selçuk Yaşar Kampüsü Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Yaşar Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanvekili Feyhan Yaşar, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyfullah Çevik, İYTE Rektörü Prof.Dr. Mustafa Güden, İzmir NATO Karargahı Komutanı Korgeneral Ben Hodges, KKTC Konsolosu Uğur Umar, Mütevelli Heyet Üyeleri Prof. Dr. Refet Saygılı, Prof.Dr. Altan Çilingiroğlu, Dr. Mehmet Aktaş, Aykut Güsar, Hasan Girenes ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

37 milyon liralık ek kampüs binası ve bu yıl 385'e ulaşan akademik kadrosu ile yeni akademik yıla başladıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı törende şunları söyledi:

'Kampüs alanları, üniversitelerin bilim iddiasını ve ruhunu yansıtan aynalardır. Öğrencilerimize ve bilim kadrolarımıza uluslararası ölçekte çalışma olanakları sunmak hedefiyle tasarlanan ve inşa edilen ek kampüs alanımızda, bu ruhu ve iddiayı hissedeceğinizi umuyoruz. Bu yatırımla üniversitemize yeni laboratuvarlar, derslikler ve ofis alanlarının yanı sıra 6 adet amfi, yaklaşık 600 araçlık otopark ve bir sosyal tesisi de kazandırdık. Uluslararası bir kent üniversitesi olma vizyonumuz doğrultusunda bu kapasite, öğrenci başına 10 metrekarelik, öğretim üyesi başına da yaklaşık 100 metrekarelik alanı ifade ediyor. Bu uluslararası düzeyde yüksek bir kalite standardıdır. Ayrıca bu yıl dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Yaşar Üniversitesi ailesine katılan 42 akademisyen katıldı. Böylece akademik kadromuz 385 kişiye ulaştı.'

Bu yıl yüzde 88'lik yerleştirme oranı ile yüksek bir başarı elde ettiklerini de kaydeden Ahmet Yiğitbaşı, 'Yüzde 88'lik yerleştirme oranı ile bin 232 öğrenci merkezi sınav ile üniversitemizi tercih etti. Dikey Geçiş Sınavı ile üniversitemizde eğitim almaya hak kazanan öğrenci sayısı 199'u bulurken Özel Yetenek Sınavları ile de 44 öğrenci Yaşarlı oldu. Yatay geçişler ile de başka eğitim kurumlarından üniversitemize gelen öğrenci sayısı da 58'i buldu. Öte yandan dünyanın değişik coğrafyalarından 300 uluslararası öğrenci üniversitemizin bir parçası olmak için başvurularını yaptı. Ek yerleştirme döneminde aramıza katılacak öğrencilerle birlikte Yaşar Üniversitesi ailesi daha da genişleyecek' dedi.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ise; 'Yaşar Üniversitesi mutlu ve faydalı bir kurumdur. Bu yaşam biçiminin adı uygarlık, ışığı ise bilim, birlik ve başarı idealidir.' şeklinde konuştu. Törende üniversiteye dereceyle giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Emekli Büyükelçi ve Yaşar Üniversitesi Akdeniz Araştırmaları ve Gözlemevi Merkezi Müdürü Ertuğrul Apakan, 'Uluslararası İlişkilerde Yeni Yönelimler' konulu ilk dersi verdi. Yeni akademik yıl başlangıcı dolayısıyla 'DYO Resim Yarışması Ödüllü Eserler' sergisi Selçuk Yaşar Kampüsü'nde açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar'dan eğitime 37 milyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN