Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler 238 bin kontenjan için tercihlerini yapacak

ÖSYS ilk yerleştirmede herhangi bir üniversiteye giremeyen binlerce öğrencinin merakla beklediği ek kontenjanlar açıklandı. Öğrenciler, 238 bin kontenjan için tercih yapabilecek. Yeni açılan programlar da dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 26.9.2013
Yüz binlerce adayın merakla beklediği ek yerleştirme takvimi yayımlandı. Adayların, 30 Eylül'e kadar boş kontenjanların yanı sıra yeni açılan bölümler ve gözde üniversitelerin tıp, hukuk, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerine girme şansı var. 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme fırsatından kimler yararlanamaz? Hangi program kaç puanla öğrenci alıyor? Tercihlerde nelere dikkat edilmeli? Ek yerleştirmede sınavsız geçiş bulunuyor mu? Bahçeşehir Eğitim Kurumları Kordinatörü Turgay Polat, merak edilen soruları cevapladı:

238 BİN BOŞ KONTENJAN
ÖSYM bu yıl ek yerleştirme nedeniyle boş kalan kontenjanların rakamlarını vermedi. Ancak birinci kayıt döneminde boş kalan kontenjanları duyurdu. Buna göre ek yerleştirmeler için açıköğretim dahil üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarında kontenjan sayısı, 238 bin 217 olarak belirlendi. Yükseköğretim programlarının kontenjanlarına, 2013-ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) sonuçlarına göre Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ek yerleştirme yapılacak. Üniversiteye yerleşemeyen adaylar, merkezi yerleştirmede ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boş kalan ve 2013- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programları için ayrılan kontenjanlar ile üniversite için şanslarını yeniden deneyecek.

16 BİN YENİ KONTENJAN
Bu yıl Ek Yerleştirme Kılavuzu'ndaki yeni açılan programlarda 8 bin 561 önlisans ve 8 bin 43 lisans olmak üzere 16 bin 604 kontenjan yer alıyor. 2013-ÖSYS ek yerleştirmeden, Açıköğretim Fakültesi (AÖF) kontenjansız lisans/önlisans programları ve özel yetenek programları dışında hiçbir lisans/önlisans programına yerleşmemiş olan adaylar yararlanabilecek. Ek yerleştirmede, hangi üniversitede, hangi programlara kaç öğrenci alınacağı, yayımlanan ek yerleştirme kılavuzunda ve www.osym. gov.tr adresinde belirtiliyor.

Bİ REY SEL BAŞ VURU

Başvurular internetten bireysel olarak yapılabileceği gibi Başvuru Merkezi Yöneticilikleri (BMY) aracılığıyla da yapılabilecek. İlk yerleştirmede olduğu ve daha önce açıklandığı gibi LYS puanı ile alan lisans programları için ilgili LYS puanı, YGS puanı ile alan lisans programları için ilgili YGS puanları geçerli olacak. LYS puanı ile alan lisans programları için LYS ham puanının 180 ya da daha yüksek olması, YGS puanı ile alan lisans programları için YGS puanının 180 ya da daha yüksek olması gerekiyor. Ön lisans programları için ise YGS puanının 140 ya da daha yüksek olması gerekiyor. Sınavsız geçiş hakkı, 2013-ÖSYS'ye başvurmuş olan tüm meslek-teknik lise mezunları için ek yerleştirmede de fırsat olmaya devam edecek. İlk yerleştirmede olduğu gibi adaylar şunlara da dikkat etmeli: Bölümler, en çok girilmek istenenden, en az istenene doğru sıralanır ve başarı sırası, minimum puan açısından, istek sırasını oynatmayacak biçimde gözden geçirilir. Tercih edilen yükseköğretim programının hangi üniversitede ve hangi şehirde olduğu, öğretim dili ve süresi, programın özel koşullarının olup olmadığı kılavuz yardımıyla iyice irdelenir. Yerleştirilmede tercih sırasının bir önemi yoktur. Aday kaçıncı sıraya yazmış olursa olsun, tercih ettiği bir bölüme, diğer tercih eden adaylarla birlikte YGS/LYS puanlarına göre sıralanmış olarak ve kontenjan dahilinde yerleştirileceklerdir. Tercih sırası sadece, adayın önceliklerini ÖSYM'ye bildirmiş olması açısından önemlidir. 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme sonuçlarının 7 Ekim 2013'ye kadar açıklanması bekleniyor. Kayıtlar da, sonuçların açıklanmasından sonra 5 gün içinde yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler 238 bin kontenjan için tercihlerini yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN