Yunanistan Türkçe'ye 'hayır' dedi

Giriş Tarihi: 23.10.2013 14:11

Yunanistan, Batı Trakya'da anaokulu eğitiminde, Türkçe ve Yunanca'nın aynı anda okutulmasına karşı çıktı.

Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Batı Trakya Türk azınlığının bölgede Türkçe ve Yunanca olmak üzere iki dilli anaokulu açılması yönündeki talebinin, "çocukların eşit şartlarda eğitim alma hakkına aykırı geçmişte kalmış pedagojik anlayış" olduğunu iddia etti.

Yunanistan Eğitim Bakanlığı, kısa bir süre önce bölgede Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulları açılması konusunda Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) tarafından sunulan ikinci mektuba da olumsuz yanıt verdi.

Bakanlık tarafından DEB'e gönderilen cevapta, okul öncesi eğitimin öğrencileri okul hayatına hazırlamanın yanı sıra, "geniş anlamda dengeleyici bir rolü bulunduğu" belirtilerek, "Eğitim açısından, iki ayrı müfredata sahip iki dilli anaokulları parçalanmış okul ve geçmişte kalmış pedagojik anlayış ve öğretim önerisidir. Bu uygulama çocuğun eşit şartlarda eğitim alma hakkına aykırıdır" ifadesi kullanıldı.

Anaokullarındaki eğitim konusunda Eğitim Bakanlığı'nın görüşünün de yer aldığı mektupta, Yunan devletinin, yasalar önünde eşit hak ve sorumluluklar çerçevesinde azınlık nüfusun bulunduğu bölgelerde çocukları okul yaşamına hazırlayacak devlet anaokulları açtığı vurgulandı.

Yunanistan'da, 2006 yılında çıkarılan yasayla, farklı dile, dine ya da etnik azınlığa mensup çocuklar arasında ayırım yapmadan 5 yaşını tamamlamış bütün çocukların anaokuluna gitmesi zorunluluğu getirildi.

TÜRKLERE ZORUNLU EĞİTİM 6 YIL

Yunanistan'da ayrıca, zorunlu eğitim 6 artı 3 temelinde 9 yıl olarak uygulanırken, Türk azınlık okullarında bu süre altı yılla (ilkokul) sınırlı tutuluyor.

Batı Trakya'da, azınlık mensubu Türk çocuklarının büyük bölümü 6 yıllık ilköğretimin ardından İskeçe ve Gümülcine'de bulunan iki azınlık lisesinin yetersiz kalması nedeniyle orta ve lise eğitimlerini Yunanca eğitim veren devlet okullarında sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan Türkçe'ye 'hayır' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN