Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık okul onları yetiştirdi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Rus Çar'ı 2. Nikola tarafından 1890 yılında yaptırılan "Fevzi Çakmak İlk ve Ortaokulu", sanatçı, genel kurmay başkanı, ünlü kalp cerrahı, bilim adamı gibi çok sayıda mezun verdi.

Giriş Tarihi: 24.10.2013 15:51
Sarıkamış ilçesinde Rus Çar'ı 2. Nikola tarafından 1890 yılında yaptırılan "Fevzi Çakmak İlk ve Ortaokulu"ndan sanat, sağlık, bilim ve siyaset alanında ün yapmış çok sayıda kişinin mezun olması, öğrencilere ilham veriyor.

İnönü Mahallesi'nde dönemin Rus Çar'ı 2. Nikola tarafından inşa ettirilen ve Baltık mimari tarzına uygun kesme taştan yapılan tarihi bina, bahçesiyle iki bin metrekarelik alan üzerinde yer alıyor. Rus subayları için 1900'lü yıllarda orduevi olarak kullanılan bina, Rusların ilçeyi terk etmesinden sonra 9. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Asım Gündüz'ün talimatları doğrultusunda 1926 yılında Kız Merkez Ortaokulu olarak hizmete girdi.

Kısa süre sonra Fevzi Çakmak İlk ve Ortaokulu olarak eğitim faaliyetlerine devam edilen tarihi binada, aynı şekilde öğrenci yetiştirilmeye devam ediliyor. Okul, tarihi niteliğinin yanı sarı mezun verdiği ünlü isimlerle de dikkati çekiyor. Eski genelkurmay başkanı ve milletvekillerinden Orgeneral Doğan Güreş, 252 okul numarasıyla 1938 yılında pekiyi derecesiyle okuldan mezun olan öğrencilerin başında geliyor.

Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan, 1959 yılında; ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez de 1963 yılında yine bu okulu pekiyi dereceyle bitiren öğrencilerden. Okuldan ünlü kişilerin mezun olması, eğitim-öğretim gören öğrencilere de hem örnek oluyor hem de okulu daha çok sevmelerini sağlıyor. Sarıkamış Milli Eğitim Müdürü Bülent Dağdelen, tarihi bir okul olmasının yanı sıra çok önemli kişilerin yetiştiğini belirterek, emekli genelkurmay başkanlarından Doğan Güreş, sanatçı Kayahan ve birçok başarılı profesörün, bilim adamının ve bürokratın bu okuldaki emektar öğretmenlerin elinde yetiştiğini söyledi.

"Devlete hizmet edecek büyük insanlar yetiştirme gayretindeyiz"

Okulun bu kimliğine, tarihi misyonuna yakışır şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettirdiklerini vurgulayan Dağdelen, "Devlete hizmet edecek büyük insanlar yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Okulumuzda yetişmiş ünlü kişileri, mevcut öğrencilerimize örnek olması için anlatıyoruz. Ayrıca önümüzdeki bahar ve yaz aylarında okulumuzda 'Fevzi Çakmak İlkokulu Mezunları' günü yapmayı planlıyoruz. Okulumuzdan sanat, sağlık, bilim, siyaset alanında ün yapmış çok sayıda kişinin mezun olması, öğrencilerimize ilham veriyor" dedi. Okul müdürü Atakan Karabağ da çok sayıda ünlünün bu eğitim yuvasından mezun olduğunu ifade ederek, 1926 yılından günümüze kadar birçok kaydın ellerinde mevcut olduğunu ve hepsini tek tek inceleyeceklerini kaydetti.

Hem okulu tanıtacaklarını hem de eski mezunları öğrencilerle buluşturacaklarını belirten Karabağ, "Eğer istediğimizi yapabilirsek önümüzdeki yaz dönemi için bu okulumuzdan mezun olmuş tüm ünlülerimizi Sarıkamış'ta bir araya getirip, o eski günlerini yaşamalarını, sıralarına oturmalarını sağlayacağız" dedi.

Okuldan 1964 yılında mezun olan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez de asırlık Fevzi Çakmak İlk ve Ortaokulu'nda okumanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çok kıymetli öğretmenlerin öğrencisi olmak bizim için onur ve gurur verici. Babam Emrullah Sönmez de bu okulda uzun yıllar müdürlük yaptı. Sarıkamış'ta genelde memur, asker çocukları bu okulu tercih ederdi. Çünkü burada çok iyi öğretmenlerle üst düzeyde eğitim veriliyordu.

Bizim gibi okuyan bilim adamı, öğretmen, asker, sanatçı olanlar bir yerlere gelmişse o zamanki öğretmenlerin sayesinde olmuştur. Şimdi okuyan çocuklarımızın da okulun adına yakışır şekilde kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor." Okulda eğitim gören 3. sınıf öğrencilerinden Emircan Karabağ ise "Ünlü, başarılı insanların yetiştiği bu okulda okumaktan gurur duyuyorum. Ben de doktor olmayı hedefliyorum" diye konuştu. Öğrencilerden Tuğçe Haspolat da tarihi köklü bir okulda okumanın ayrıcalık olduğunu vurgulayarak, kaliteli bir eğitim verildiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık okul onları yetiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN