Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yükselen değer: Koçluk

Yurt içi ve yurt dışında kişisel gelişim merkezlerinden aldığı eğitimler sonucunda 4 yıldır Kişisel Gelişim Profesyoneli ve Yaşam Koçu olarak hizmet veren Serdar Yeşilyurt, 'Hayattaki her şey ve herkes bir öğretmendir' dedi.

Giriş Tarihi: 29.10.2013 11:05 Güncelleme Tarihi: 29.10.2013 11:07
NLP'de (Algısal Davranış Kontrolü) 'medeniyetin beş çağı' adıyla işledikleri konuda, insanlığın gelişim sürecini değerlendiren Yeşilyurt, 'Medeniyetin beş çağı insanlığın gelişim sürecinde geçirdiği evrelerdir. İnsanlar gelişim süreçlerine avcılık ile başladı, daha sonra tarımcılık ile gelişim süreçlerini sürdürdüler. Yani insanlar avlanmaya devam ederken, tarım ürünleri de yetiştirdiler. İlerleyen süreçlerde sanayileşme ve endüstriyelleşme başladı. Ardından bilgi ve teknoloji çağı karşımıza çıktı. Ve şuan içinde bulunduğumuz beşinci süreç olan bilgelik çağını yaşıyoruz' şeklinde konuştu.

Beşinci süreç olan Bilgelik çağında, 'insanların karşısına çıkan her şey ve herkes öğretmendir' anlayışının hakim olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, şöyle devam etti:

'İnsanların karşılaştıklarından ve yaşadıklarından ne öğrendiği, bir insandan ya da bir olaydan kötü ya da iyi ne yaşamış olursa olsun bu noktada ne gibi dersler çıkardığı bu süreç için çok önemlidir. NLP'de bu düşüncenin yani 'insanların karşısına çıkan her şey ve herkes öğretmendir' düşüncesinin ne kadar doğru bir düşünce olduğuna işaret ediyor.'

"Bütün soruların cevabını kişi kendinde buluyor" diyen Yeşilyurt, 'Seanslarımızda danışanlarımız sorularının cevabını bizde bulamaz. Biz sadece, bütün cevapları karşı tarafın bulmasını, kişinin kendi farkındalığını yaşamasını sağlayarak, kendi potansiyellerine inanarak, görerek, kabullenerek, kendi yollarına devam etmelerine yardımcı oluyoruz. Çünkü biz insanlar hayatımızı çoğu zaman, yanlış soruların doğru cevaplarını arayarak heba ediyoruz. Ve ulaştığımız cevap ne kadar doğru olursa olsun, soru yanlış olduğundan, bizim ihtiyacımız olan şey olmadığını çok sonra fark ediyoruz. İşte bu noktada biz devreye giriyoruz. Uyguladığımız tekniğin özü geçmişten süregelen gidişatı değiştirmedir. Bizdeki en önemli olay, her şeyden evvel, kişilerin kendi kaynaklarına ulaşmalarını sağlamaktır' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yükselen değer: Koçluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN