Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek lisans için gözler Avrupa’ya çevrildi

Türkiye’den öğrenciler, 700 Euro’dan başlayan fiyatlarla yüksek lisans eğitimi almak için Avrupa’nın en iyi üniversitelerini tercih ediyor.

Giriş Tarihi: 1.11.2013 15:10
Türkiye'den çok sayıda öğrenci yüksek lisans eğitimi için Avrupa üniversitelerinin avantajlarından yararlanıyor. Avrupa ülkelerinin dünyaca ünlü üniversiteleri, öğrenim kaliteleri, yabancı dil eğitimleri ve kazandırdıkları vizyonun yanı sıra sundukları birbirinden iyi iş olanaklarıyla Avrupa'da eğitimi cazibeli kılıyor. Eğitim maliyetlerinin de uygun olması ve YÖK denkliklerinin bulunması Avrupa üniversitelerini öne çıkarıyor. Ayrıca tüm öğrenciler, Avrupa'nın genç nüfusa ihtiyaç duymasından dolayı mezuniyet sonrası çalışma ve oturum hakkı elde ediyor.

Dünyanın önde gelen üniversitelerinin bulunduğu Avusturya'da yüksek lisans eğitimi alabilmek için ALES sınavından 55 almak gerekiyorken, Almanya üniversiteleri için böyle bir şart gerekmiyor. Diploma not ortalaması kabul görmek için yeterli oluyor. Avrupa Eğitim Danışmanlığı Genel Müdürü Salih Uyar: "Son yıllarda yüksek lisans eğitimi için Avrupa üniversitelerini tercih eden öğrencilerin sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Özellikle Avusturya ve Almanya başta olmak üzere Avrupa'daki üniversitelere her yıl Türkiye'den çok sayıda öğrenci yerleştiriyor. Yüksek lisans eğitimi için Avrupa üniversitelerinin tercih edilme nedenlerinden biri, dünyanın en iyi üniversitelerinde düşük bütçelerle eğitim alınabiliyor olmasıdır. Bir diğer neden ise yabancı dil avantajı sağlıyor olması. Ayrıca Avrupa Birliği'ne dahil ülkelerin üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, mezun olduktan sonra oturma ve çalışma hakkı elde edebiliyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek lisans için gözler Avrupa’ya çevrildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN