Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul spor faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi

Spor Genel Müdürlüğü'nün Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Giriş Tarihi: 5.11.2013 12:35 Güncelleme Tarihi: 5.11.2013 12:37
Spor Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bütün eğitim ve öğretim kurumlarının yurt içi ve yurt dışı spor faaliyetlerinin programlanması, beden eğitimi ve spor faaliyetleri esaslarının tespit edilmesi, okullar arası spor yarışmalarının yürütülmesi, yarışmalara ait araç, gereç ve benzeri ihtiyaçların sağlanması, beden eğitimi ve spor çalışmalarını yapacak kişiler ile spor faaliyetlerine katılacaklarla ilgili usul ve esasları belirledi.

Yönetmelikle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bütün eğitim ve öğretim kurumlarının yurt içi ve yurt dışı spor faaliyetlerinin programlanması, beden eğitimi ve spor faaliyetleri esaslarının tespit edilmesi, okullar arası spor yarışmalarının yürütülmesi, yarışmalara ait araç, gereç ve benzeri ihtiyaçların sağlanması, beden eğitimi ve spor çalışmalarını yapacak kişiler ile spor faaliyetlerine katılacaklarla ilgili usul ve esaslar belirlendi.

Yönetmeliğin okul spor faaliyetlerine ilişkin uygulama esaslarına göre, okullar, eğitim ve öğretim yılı başında mahalli yarışmalara katılacakları spor dallarını ve kategorilerini Okul Sporları Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden bildirecek. Genel Müdürlükçe yayımlanan yıllık faaliyet programı ve takvimine uygun olarak mahalli yarışmalarını yapıp sonuçlandıran illerin, başarı sıralaması ve kontenjan durumuna göre bir üst yarışmalara katılmaya hak kazanan okul takımları ile ferdi sporcuları, sırasıyla grup, yarı final ve Türkiye birinciliği yarışmalarına katılacak. Düzenlenecek mahalli, grup, yarı final ve Türkiye birinciliği kademelerindeki spor yarışmalarında yarışma müdürü ve personel il müdürlüğünce görevlendirilecek.

Okul spor yarışmalarının her aşamasında, kardeşlik, yardımlaşma, centilmenlik, kaynaşma ve hoşgörü değerleri öne çıkarılacak. Öğrencilerin bulunduğu ilin tarihi, kültürel değerleri hakkında bilgi edinmesi ve gezi etkinliklerinin düzenlenmesi imkanlar dahilinde sağlanacak. Bu faaliyetler tertip komitesi tarafından gerçekleştirilecek. İlgili mevzuat çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlardan destek sağlanabilecek.

Okullar, ilgili branş açıklamalarında farklı bir hüküm belirtilmediyse yarışmalara kız ve erkek olmak üzere, aynı kategori veya branşta birer takım ile katılabilecek. Karma takım ve ferdi katılımlar ise, ilgili branşın teknik açıklamaları bölümünde belirtildiği şekli ile yapılabilecek. Ferdi spor dallarında yarışmalara katılacak sporcu sayıları Genel Müdürlükçe belirlenir.

Öğrencilerin okullar arası spor yarışmalarına katılabilmeleri için okullarına, eğitim ve öğretime devam zorunluluğu aranacak. Bir öğrencinin herhangi bir sebeple okulla ilişiğinin kesilmesi halinde okul spor yarışmaları ile de ilişkisi kesilecek.

Doping içeren maddelerin kullanılmasının önüne geçilmesi için gereken tedbirler alınarak sporcu öğrencilerin bilinçlenmesi sağlanacak. Doping içeren maddelerin kullanılmasının tespiti halinde sporcu öğrenci ve antrenör/çalıştırıcı hakkında ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul spor faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN