Türkiye'nin en büyük İlahiyat Fakültesi'nde sona yaklaşıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İÇDAŞ ve Kolin Otel ortaklığı ile yapılan Türkiye'nin en büyük İlahiyat Fakültesi'nde sona yaklaşıldı. Çalışmaların devam ettiği İlahiyat Fakültesi inşaatında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner incelemelerde bulundular.

Giriş Tarihi: 5.11.2013 12:07
Şekerpınar Mevkii'nde bulunan İlahiyat Fakültesi yerleşkesinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaptığı açıklamada,'ÇOMÜ'de hedef yüksek tutuldu. Öğrenci sayısının 50 bini bulması bekleniyor. Çanakkale'nin bir üniversite kenti olması hedefleniyor. Bu bağlamda yapısal işlerin tamamlanması çok önemli ve muhtemelen 3-4 yıl içerisinde üniversitenin yapısal anlamda sorunu kalmayacak. Sayın Rektörümüzle birlikte bugün burada buluştuk. Kongre merkezi bitme aşamasına gelmiş. İlahiyat Fakültesi, spor salonu, kütüphane gibi bölümlerde neredeyse bitmiş durumda. Tahmin ediyorum kültür merkezi kısmı da 1-1,5 ay içerisinde hizmete girecektir. Tabii bizde çok faydalanacağız bu salondan. Süleyman Demirel Konferans Salonundan da çok faydalanıyorduk ama salon küçük geliyordu. Bu salon çok büyük ve böyle büyük bir salonun kapasite olarak burada olması önemli. Aynı zamanda 2015 için bu tür salonlar önemli. İlahiyat Fakültesi'nin hedefi büyük. Balkanlara, Ortadoğu'ya hedef koyduğunu biliyorum ama sadece İlahiyat Fakültesi ile ilgili değil diğer bölümlerde faydalanacaktır bu mek'nlardan. Çünkü çok güzel yatırımlar var. Spor salonları, amfiler, toplantı salonları var. Bu bakımdan hem üniversitemize, hem Çanakkale'ye çok faydalı bir eser kazandırılmış oluyor' dedi.

ÇOMÜ'de yoğun bir çalışma olduğunu belirten Gökhan, 'Tıp fakültesi inşaatı sürüyor. İkinci bölümün hafriyatı başlamak üzere. Yine aşağıda Anafartalar kampüsünde hem planlama, hem inşaatlar başlıyor. Muhtemelen önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde üniversitenin yapısal anlamda sorunu kalmayacak. Çünkü hedefi yüksek tutuldu. Çanakkale'ye Üniversite kenti diyoruz ve olsun istiyoruz. Öğrenci sayısının 50 bini bulması bekleniyor. İkinci üniversitenin açılması isteniyor. Bunların olması için ebetteki bu tür yatırımların tamamlanmış olması gerekiyor. ÇOMÜ'yü ve kenti ilgi alanı olarak sunabilelim ve daha yüksek puan alan öğrencilerin tercih ettiği bir üniversite olabilelim. Hep söylüyorum ÇOMÜ çok önemli bir avantaja sahip. Hem kentsel yaşam itibari ile hem büyük şehirlere yakınlık itibari ile hem de ulaşım itibari ile. Bu bakımdan ben bu adımları çok önemsiyorum ve bizde destek olmaya devam ediyoruz. Belediye ile ilgili herhangi bir sorun olması söz konusu değil. Ruhsatlarıdır, planlamalarıdır ve diğer alt yapı çalışmalarıdır. Bütün bu çalışmaları incelemeye geldik. Bu kentte bu tür yatırımların olması bizi çok mutlu ediyor. Ben Sayın Rektörü de açıkçası kutluyorum. Bu bir cesaret işidir. Yatırım işi cesaret işidir. İyi olursa kimse iyi olmuş demez ama kötü olursa herkes eleştirir. O yüzden cesaretinden dolayı kutluyorum kendisini' dedi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale'nin ilk ve tek kongre merkezi olacak olan ÇOMÜ- İÇDAŞ Kongre Salonun 1285 kapasiteli olduğunu üniversite ve kente büyük avantajlar sağlayacağını belirtti. Laçiner, 'Bugün Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan'la inşaatlarımızı gezdik. Tabi bu işin belediyeye bakan yüzü de var. Çevre düzenlemelerinde ciddi bir katkı bekliyoruz. Yolların yapılması, kanalizasyon bağlantıları konusunda yerinde tetkikler gerçekleştirdik. Kendileri de hem bu yatırımı görmüş oldu. Biz buraya 1285 kişilik bir salon, kongre merkezi oluşturduğumuz zaman tabi ki bunun doğal olarak bir otopark problemi ortaya çıkıyor. Bunları hepsini düşündük. Yani kampusun içerisinde otopark alanı rahatlıkla 1000 araca kadar olacak. Otopark kapasitemiz mevcut ama bir trafik problemi, yol bağlantılarının sağlanması, yol genişliklerinin ona göre belirlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda belediye ile üniversite arasındaki iş birliğinin çok hayati olduğu kanaatindeyiz Sayın Başkanda sağ olsun buradaki sorunları takip etti. Onları açılışa kadar yetiştirmeye çalışacaklar. Bunun dışında da farklı inşaatlar devam ediyor. Malum Eğitim Fakültesinin olduğu yerde 7 katlı bir binanın inşaatının birinci katına geçilmiş vaziyette. Dekanlık binamız 5. katına geldi o da 6 kat olacak. Hastane binamızın da 4 bloğunun yapıla bilmesi için ilahiyat fakültesinin eski binasının yıkım işleri tamamlandı. Hafriyat alım işlemlerine geçiliyor. Tahminimce bu hafta temel atmaya hazır hale getirilecek. Yine Mühendislik Fakültesi ek binasının hafriyatları alınıyor ve binanın inşaatına başlanacak. İşte tüm bunlarda da ruhsat işleri olsun yol bağlantıları olsun buna ilişkin detayları Başkan beyle görüşmüş olduk. Son derece faydalı bir ziyaret oldu diye düşünüyorum. Sayın Başkanımız olsun diğer ilimizin idarecileri olsun üniversitemizde sık sık kendilerini görmeyi arzu ediyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en büyük İlahiyat Fakültesi'nde sona yaklaşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN