‘Kızgın Kuşlar’ Türk eğitim sistemine giriyor

Finlandiya’da dünyaca ünlü Angry Birds (Kızgın Kuşlar) oyununun yaratacısı Rovio şirketini ziyaret eden Başbakan Erdoğan, eğlenerek öğrenme modeli çerçevesinde Angry Birds’ün Türk eğitim sisteminde kullanılabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.11.2013 11:40
Başbakan Tayyip Erdoğan, Finlandiya programının ilk gününde sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, dünyada 2 milyar civarında insanın, özellikle de çocukların severek oynadığı Angry Birds (Kızgın Kuşlar) oyununun üreticisi Rovio şirketinin merkezini ziyaret etti. Erdoğan, ziyaret çıkışı Milli Eğitim Bakanlığı'na talimat vereceğini, Angry Birds'ün eğitim sisteminde kullanılabileceğini söyledi.

Çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, eğlenerek öğrenme modeli çerçevesinde Finli şirketle müşterek çalışma yapacaklarını bildirdi. Erdoğan, "Bana göre ülkemiz için faydalı olduğuna inanıyorum. Müşterek bazı çalışmaların içerisine girebiliriz. Başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere, YÖK gibi kurumlarımızla da dönünce görüşme yapıp burayla irtibat kurmalarını isteyeceğiz.

Bu konuyla ilgili olarak biliyorsunuz bir Fatih Projesi çalışmamız var. Onun için döner dönmez arkadaşlarımızla bir çalışma yapıp, burayla irtibata geçmeyi onlar da arzu ediyor. 'Kendimize bir partner bulursak Türkiye'de de bu çalışmayı yapar ve sizlere de hizmet veririz' diyorlar. Eğlenceli eğitici, öğretici programları da söz konusu" dedi.

3 TÜRK ÇALIŞAN VAR

Şirkette çalışan 3 Türk'ten biri olan Serdar Soğancı ile Rovio yöneticileri, oyunun nasıl geliştirildiği, her yıl kaç insanın bu oyunu telefon ya da tabletlerine indirdiği, ürünlerin satışı hakkında Erdoğan'a sunum yaptı. Angry Birds, dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük mobil uygulama başarısı olarak biliniyor.

2003'te kurulan şirket, 2009'da Angry Birds'ü yazınca asıl cirosuna ve uluslararası ününe kavuştu. Rovio aynı zamanda NASA, CERN, National Geographic Topluluğu ve Helsinki Üniversitesi gibi bazı bilimsel ve eğitici kurum ve kuruluşlarla da yaptığı işbirliği ile de biliniyor.
Öte yandan milyonlarca müşterisi bulunan Rovio şirketinin mobil oyun uygulamasından Angry Birds'ü geliştiren ekibin başında bir Türk mühendis bulunuyor.

'KUŞLAR TERK ETTİ, SİZ GELİP ISITTINIZ'

Finlandiya Başbakanı Jyrki Tapani Katainen, Başbakan?Erdoğan'a "Kuşlar burayı terk ederken, siz buraya geldiniz. Misafirlerin eksikliğini hissettiğimiz dönemde siz burayı ısıttınız. Asya ile Avrupa'yı birleştirdiği için tebrik ediyorum. İpek Yolu yeniden canlanmakta. Bunu ticaret yolu ile yapmaktayız. Bu toplantıları yapmaktan büyük memnuniyet duyuyorum" dedi.

CUMHURBAŞKANI MARMARAY'I SORDU

Başbakan Erdoğan, dün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Ninistö ile de görüştü. Erdoğan, İngilizce olarak, "Merhaba, günaydın" diyerek selamladığı Ninistö ile tokalaştıktan sonra başbaşa görüşmeye geçti.

Daha önce Türkiye'de Marmara'nın üzerinden geçtiğini belirten Ninistö, "Marmaray Projesi iyi oldu. Marmara'nın üstünden geçmiştim şimdi de altından geçmeyi düşünüyorum" diye konuştu.

ALBÜM HEDİYE ETTİLER

Erdoğan, Helsinki'de Türk vatandaşlarıyla da sohbet etti. Otelin bulunduğu sokakta bekleyen, Helsinki'de yaşayan Türkler, Erdoğan'ı otelden ayrılırken alkışladı. Bu sırada, Avrupa Türk Demokratlar Birliği üyesi Özgür Beter de Başbakan Erdoğan'a, Finlandiya milli marşının yazarı müzisyen Jean Sibelius'un eserlerinin yer aldığı bir müzik albümü hediye etti.

Kaynak: Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kızgın Kuşlar’ Türk eğitim sistemine giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN