Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oğuzkaan Koleji CERN merkezine indi

Oğuzkaan Koleji öğrencileri evrenin oluşumuna tanıklık etmek için CERN merkezinde bilim insanlarıyla buluştu.

Giriş Tarihi: 13.11.2013 13:45
Oğuzkaan Koleji Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri için CERN merkezine düzenlenen özel gezi kapsamında öğrenciler dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla buluştu ve CERN çalışmalarının son aşamalarına tanıklık etti. Evrenin oluşum sırlarını yakından görme imkanına sahip olan öğrenciler, yaşadıkları deneyimlerin çok özel ve benzersiz olduğunu belirttiler.

Eğitime önemli katkılar sağlayan ve başarılı öğrenciler yetiştiren Oğuzkaan Koleji, okulun Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri için Avrupa Nükleer Araştırma Kuruluşu CERN'in merkezine bir gezi düzenledi.

En büyük laboratuvarı İsviçre'de yer altında olan CERN merkezini ziyaret eden Oğuzkaan Koleji öğrencileri, dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla tanıştılar, evrenin oluşum sırlarını çözmek için yapılan deneyler hakkında bilgi aldılar.

Geleceğin bilim insanları için

CERN merkezi gezisini, geleceğin bilim insanları olmaya aday okulun Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri için düzenlediklerini ifade eden okul idarecilerinden Özlem Karsan, kurumun dünyada yaygın olarak evrenin işleyiş sırlarını açığa çıkarmak için yaptığı çalışmalarla tanındığını, ancak tüm insanlığın gündelik hayatının ayrılmaz bir parçası olan internetin de bu kurum tarafından oluşturulduğuna vurgu yapıyor.

Gezinin son derece yararlı geçtiğini kaydeden Karsan, gezi kapsamında öğrencilerin Bilim ve Teknoloji Kulübü bünyesinde yapılan çalışmaların uygulama alanlarını gördüklerini, başta fizikçiler olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanlarıyla bir araya gelip bilgi alma imkanına sahip olduklarının altını çiziyor.

Geziye katılan öğrencilerin bilim ve teknolojide yaşanan heyecan verici gelişmelere yakından tanık olduklarını ifade eden Karsan, CERN gezisini gelenekleştirerek her yıl sürdüreceklerini belirtiyor. Karsan, en büyük hedeflerinin Türk bilim dünyasına genç Oğuzkaanlılar kazandırmak olduğunu da sözlerine ekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğuzkaan Koleji CERN merkezine indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN