Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampiyonsuz sınav

Kasımın son haftasında yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi sınavları sonrasında, sınavla ilgili analizler yayımlanmayacak, birinci olan öğrenciler de açıklanmayacak

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Bu yıl 28-29 Kasım'da ilk kez yapılacak olan ve 1.5 milyon öğrencinin gireceği, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin sınav ayrıntıları belli oldu. Birinci gün Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkçe ve Matematik, ikinci gün ise fen ve teknoloji, yabancı dil, T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden sınav yapılacak. Adaylara her dersten 20 soru sorulacak. Yapılan yeni düzenlemeye göre her sınıfta 20 öğrenci bulunacak. Sınav evraklarının yer aldığı sandıklar, il ve ilçe milli eğitim müdürünün görevlendirdiği kişiler tarafından yetkililere teslim edilecek. Sınav evrakı il ve ilçe merkezlerinde İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonuyla belirlenecek 'güvenli odalarda' saklanacak. Sınav evrakının taşınması, ulaştırması ve teslimi yine kolluk güçlerinin yardımıyla gerçekleştirilecek. İl-ilçe milli eğitim müdürlükleri sınav evraklarının dağıtımı için kullanılacak araçları kendileri temin edecek. Mevcut olan araçlar yetersiz kalırsa, il özel idarelerinden araç tahsisi konusunda yardım talep edilecek.

ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ
Sınav güvenliğinin sağlanmasında görevlendirilen emniyet görevlilerine ücretler, İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından ödenecek. İlçelerde ve okullarda sınav komisyonları oluşturulacak. Sınavlarda görev yapacak öğretmenlerin görevlendirmesi, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılacak. Öğretmenlere, sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de, o günün ek ders ücreti verilecek. Özel okul öğretmenleri sınavlarda görevlendirilmeyecek. Yeterli sayıda asil öğretmen olmayan okullarda ücretli öğretmenler görevlendirilebilecek. Özel okullarda yapılacak sınavlar için kurulacak sınav komisyonlarının başkanı il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince görevlendirilen bir personel olacak. Ancak o özel okulun müdürü de sınav komisyonunda yer alacak. İlkokul öğretmeni ortaokulda görevlendirilebilecek. Sınav esnasında rahatsızlanan ve sınava devam edemeyen öğrenci mazeret sınavına girebilecek.

BİRİNCİLER AÇIKLANMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, merkezi ortak sınavlara girebilecek öğrencisi bulunan tüm okullarda bu sınavı uygulayacak. Ancak öğrenci sayısı 20'nin altında olan okullar, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine öğrenci sayılarını bildirecek. Sınavda görevlendirilecek öğretmenlerin görevlendirilmesindeki kriter; aynı branş öğretmeninin aynı dersin sınavında görevlendirilmemesi esasına göre yapılacak. Sınav esnasında öğrenciler dışarı çıkamayacak. Gün içinde gerçekleşecek oturumlar sırasında öğrenciler dışarı çıkabilecek. Hastanede ya da evde bakım gören öğrenciler, bulundukları yerlerde sınava girebilecek. Bu öğrencilerin sınavına 2 sınav görevlisi eşlik edecek. Sınavlarla ilgili sonuç analizleri yayınlanmayacak. Dolayısıyla birinci olan iller ve öğrenciler açıklanmayacak. Öğrenciler e-okul sisteminden sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

BUNLARA DİKKAT
Öğrencilerin ders eksiklerini çıkarıp tamamlamalarını tavsiye eden eğitimci Alpaslan Dartan, şu tavsiyelerde bulundu: "Girdiğiniz dersin sınavına odaklanın. Soruyu anlamadan çözüme başlamayın. Eleme metodu kullanın. Cevaplarınızı değiştirmeyin. Soruyu okurken aklınıza gelen ilk şık genelde doğru cevaptır. Yapamadığınız sorulara sonradan tekrar bakın. Sınavda erken çıkmayın. Zamanı sonuna kadar kullanın. Ara sıra düzenli bir derin nefes uygulaması yapın."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyonsuz sınav
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN