Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Macarları mest eden 'Hacettepe güneşi' Moskova'da

Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası'nın bir hafta sürecek Moskova etkinlikleri, Türk halk müziği konseri ile başladı.

Giriş Tarihi: 18.11.2013 11:27 Güncelleme Tarihi: 18.11.2013 14:58
16-21 Kasım tarihlerini kapsayan ve 'Hacettepe Güneşi Moskova'da' sloganıyla duyurulan sanatsal etkinlik, orkestra şefleri Erol Erdinç ve Burak Tüzün yönetimindeki 83 kişilik ekiple gerçekleştiriliyor. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, son günkü çoksesli Türk müzik kültürünü yansıtan konseri izleyecek ve Hacettepe Üniversitesi ile Çaykovski Moskova Devlet Konservatuvarı arasındaki sanatsal ve bilimsel işbirliği prensiplerini düzenleyen protokolü imzalayacak.

Moskova'nın prestijli salonlarında Hacettepe'nin sanat potansiyelinin sergileneceği Kültür Haftası, 16 Kasım'da Maskviç Kültür Merkezi Konser Salonu'nda düzenlenen Türk halk müziği konseri ile açıldı. Beş sanatçıdan oluşan halk müziği topluluğu, Tenor İhsan Ekber ve Selda Gündoğan ile beraber Anadolu toprakları üzerindeki zengin halk müziği kültürünü yansıtan repertuvarı Moskovalılar ile paylaştı.

Hacettepe Senfoni Orkestrası, 16-17 Kasım geceleri İranlı besteci Dervişi'nin Pers müzik kültürünü yansıtan eserlerini dünyanın en önemli konser salonlarının başında gelen Çaykovski Moskova Devlet Konservatuvarı Büyük Salon'da Şef Burak Tüzün yönetiminde kaydetti. Orkestra, 20 ve 21 Kasım tarihlerinde ise Şef Erol Erdinç yönetiminde İhsan Ekber'in solist olarak katılacağı çoksesli Türk müzik kültürünü yansıtan bir program ile Moskovalı sanatseverlerin önüne çıkacak.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ SENFONİ ORKESTRASIa

Rektör Tuncer, 'Moskova'daki Kültür Haftası Hacettepe'nin kültür hizmetlerinin ülke dışına çıkmasının ilk örneği değil. Daha önce Macaristan ve Polonya turneleri oldu. Muhteşemdi. Güzel geri dönüşler aldık. Orkestramız bizim gurur kaynağımız. Üniversite düzeyinde Türkiye'nin en iyi senfoni orkestrası. Türkiye'de başka bir üniversitenin bu seviyede orkestrası yok. Sanatın tüm alanlarının öğrencilerin yaşamında doğru yeri almasını çok önemsiyorum' diye konuştu.

Şef Erol Erdinç ise, 'Çok başarılı bir Avrupa turnesi geçirdik. Genç bir orkestrayız ve geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. Bize destek veren, konserlerimize yeni bir ruh yaratan Rektörümüze teşekkür ediyorum' dedi.

Hacettepe Senfoni Orkestrası, Paris, Washington, Londra, Berlin ve Brüksel turnelerine de çıkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macarları mest eden 'Hacettepe güneşi' Moskova'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN