Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şaşkına çeviren dershane gerçeği

Dönüşümü gündemde olan dershanelerin çoğu, iş hanlarında bulunuyor. Yasaya göre 100 metre uzakta olması gereken bar, kahvehane ve oyun salonu ile yan yana eğitim veriyor.

Giriş Tarihi: 23.11.2013 14:14
3 bin 830 dershane üzerinde yapılan incelemeye göre; bu kurumların yüzde 17'sinin meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlere 100 metre mesafeden daha yakın pozisyonda olduğu tespit edildi. Çocuklarını başarı için dershaneye gönderen veliler, barlarla yan yana ders yapıldığını öğrenince şaşkına döndü.

EĞLENCE OLARAK GÖRÜLÜYOR

Okul haline gelmesi planlanan dershanelerin büyük çoğunluğu iş hanlarında bulunuyor. Çok kötü şartlarda eğitim veren dershaneler, atölyelerin ve alkollü içki satan yerlerin yanında bulunuyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu, dershaneleri eğlenmek, boş vakit geçirmek için araç görüyor. Araştırmaya göre; şu an dershanelerin yüzde 80'i okul haline gelebilecek durumda değil. Üstelik, 2 yıllık geçiş süreci içinde kendini ayarlayabileceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 50. Bugün itibariyle dershaneye giden öğrenci oranı da tüm öğrencilerin yüzde 10'unu oluşturuyor.

FAKİR DEĞİL ZENGİN GİDİYOR

Dershanelerin yüzde 90'ı ortaöğretime ve yükseköğretime geçiş sınavları için hizmet veriyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli'ndeki ortaokul öğrencilerinin yüzde 10-15'i dershaneye devam ederken; çoğunluğu özel okullar oluşturuyor. Ağrı, Diyarbakır, Hakkari, Ardahan gibi fakir bölgelerde öğrencilerin sadece yüzde 2-3'ü dershaneye gidiyor.

MANTAR GİBİ ÇOĞALDILAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Sektör Raporu'na göre; 2011 yılı itibariyle yaklaşık 70 bin personelin istihdam edildiği özel dershanelerde, 1 milyon 234 bin öğrenci eğitim aldı. 2000 yılında bin 730 olan özel dershane sayısı, 2011'de yüzde 134 artışla 4 bin 55'e, 488 bin 284 olan eğitim alan kişi sayısı ise yüzde 153 artışla 1 milyon 234 bin 738'e yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şaşkına çeviren dershane gerçeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN