Sekizinci sınıflar için merkezi sınav zamanı

Giriş Tarihi: 27.11.2013

Anadolu, fen, Anadolu imam-hatip, özel liseler gibi liselere geçişte kullanılacak merkezi sınavların ilki, yarın ve cuma günü gerçekleştirilecek. Sınavlarda, 1 milyon 100 bin 8'inci sınıf öğrencisi ter dökecek

Liseye Geçiş / OGES-2014 sistemi gereği, tüm ortaokul 8. sınıf öğrencileri için, her iki öğretim yarı yılında, Fen Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil derslerinin ikinci ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin ise birinci okul sınavları olmak üzere 12 okul sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı MEB denetiminde merkezi olarak uygulanacak. Sınavlar 2. yarıyılda 28-29 Nisan 2014'te yapılacak. Mazeretli katılamayanlar 14-15 Aralık 2013'te sınavlara girecek. 2. yarıyılda ise mazeret sınavı 10-11 Mayıs 2014'te. Merkezi sınavların soruları MEB tarafından hazırlandı. Sınavların kapsamı okul sınavlarından olduğu gibi sınava kadar o derslerde işlenmiş olan tüm konulardan oluşturuldu. Sınavlar çoktan seçmeli. Yanlış seçenekler doğru seçenekleri götürmüyor. Sınavda her ders için 20 soru verilecek ve öğrencilerin soruları 40 dakika içinde çözmeleri istenecek.

SONUÇLAR OCAK'TA

Her sınav arasında 30 dakikalık aralar verilecek. Kopya çekilmesini önlemek için sınavlar 2 ayrı formda oluşturulacak. Sınavlar kitapçık biçiminde değil, kağıtlar formatında olacak. 8. sınıf öğrencileri sınavlara kendi okullarında girecek. Eğitimci Oktay Aydın, sınavların Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde merkezi olarak uygulanacağını belirterek, şu bilgileri verdi: "Sınav sonuçları e-okul'da ocak ayı içinde açıklanacak. Sınav sonunda, her ders için 100 üzerinden puan verilecek. Sonra bu puanlar, her dersin katkı katsayısına göre ağırlıklandırılacak. Fen Teknoloji, Matematik, Türkçe derslerinin katsayısı 3, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin katsayısı ise 2 olarak belirlendi. Her dönem için 6 dersin tümünün ağırlıklı puanlarından, 700 tam puan üzerinden Ağırlıklı Merkezi Sınav Puanı hesaplanacak. İki dönemin ASP ortalaması, genel OGES-ASP'yi verecek."

UZMANLARDAN SINAV TÜYOLARI
Merkezi sınavların soruları kapsamı okul sınavlarından olduğu gibi sınava kadar o derslerde işlenmiş olan konulardan oluştuğunu belirten eğitimci Alpaslan Dartan, bu nedenle adayların sorular konusunda kaygılanmalarını gerektirecek bir durumun olmadığını belirterek, şu uyarıları yaptı: "Yanlış seçenekler, doğru seçenekleri götürmediği için hiçbir soruyu boş bırakmamaya dikkat edin. Çocukların kendi aralarında yapacakları konuşmaların, bir sonraki sınavdaki başarıyı olumsuz etkilemesi mümkün. 30 dakikalık aranın uzunluğu,konsantrasyon sorununa da yol açabileceği için adaylar mümkünse,bir önceki sınavın değerlendirmesini hiç yapmasınlar ve dinlensinler. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında gireceği için belge taşımaya da belge kaybetme riski de yok. 8. sınıflar her gün geldikleri okullarına yine aynı soğukkanlılıkla gelmeli ve olabildiğince de sakin davranmalılar. Her derste bir soru için ortalama 1,5 dakika ayırmak ve geri kalan süreyi de tereddüt edilen sorulara tekrar dönüp, kontrol etmek için kullanılabilir. Olası kötü geçen sınavlar için bu dönem 5 sınavın, 2. yarıyıl 6 sınavın daha olduğunu, eklenecek 6-7-8 yıl sonu başarı puanlarının da olduğunu düşünerek, çok da kaygılanmayın. Sınav akşamı, çok yağlı ve ağır yemeklerden kaçının, iyi vakit geçirmeye çalışın, Sınav öncesi kaliteli uyku stresi azalttığı gibi dinlenmenizi sağlar, öğrendiklerinizi kalıcı hale getirir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sekizinci sınıflar için merkezi sınav zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN