Pekin'i "bağlama, kanun ve kemanla" fethettiler

İlköğretim çağındaki öğrencilerden oluşan Türkiye'nin ilk ve tek filarmoni orkestrası Bilfen Filarmoni, sahne aldığı Pekin Konser Salonu'nda ayakta alkışlandı

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Türk müziğinin dev isimleri Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Emel Sayın, Teoman, Hakan Aysev gibi pek çok ünlü müzisyenle yıl sonu konserlerinde sahne alan Bilfen Flarmoni Orkestrası, ülke sınırlarını aşarak, uluslararası sahnelerde Türkiye'yi temsil ediyor.

45 KİŞİLİK ORKESTRA
Bilfen Filarmoni Orkestrası'nın müzik öğretmeni Ayça Budak yönetimindeki 6 ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 45 kişilik öğrenci orkestrası, üflemeli, telli ve vurmalı çalgılardan keman, yan flüt, kanun, bağlama, kemençe, klarnet, çello enstrümanları ile Cahit Berkay'dan "Yunus", Melih Kibar'dan "Çoban Yıldızı", Aşık Veysel'den "Uzun İnce Bir Yoldayım", Santuri Ethem Efendi'nin "Şehnaz Longa", "Katibim" ve Karadeniz türkülerini çaldılar. Şef Ayça Budak, "Konser tarihini öğrendiğimizde yaklaşık 1,5 ay zamanımız vardı. Bu süre içinde haftada 2-3 defa olmaz üzere prova alarak çok sıkı bir şekilde konsere hazırlandık. Çin bizim için çok farklı bir tecrübe oldu. Konserimizi başarıyla tamamladık. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz" dedi.

İSTANBUL'DA KONSER

Bilfen İlköğretim Kurumları Koordinatörü Filiz Peynircioğlu ise "Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı projelere çok önem veriyoruz. Özellikle müzik projeleri, 4. sınıf itibariyle almaya başladıkları enstrüman eğitimini taçlandırması açısından okulumuz ve öğrencilerimiz için çok önemlidir. Çünkü bu projelerde görev almak eğitimlerine de önemli katkılarda bulunuyor. Farklı kültürleri tanımaları ve ülkelerini temsil etmenin heyecanını yaşamalarıysa ayrıca kendi entelektüel yapılarını geliştirmeleri için önem taşıyor. Kardeş okulumuzla ikinci konserin İstanbul'da yapılması için anlaşarak, geri döndük" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pekin'i "bağlama, kanun ve kemanla" fethettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN