ODTÜ’lü Mühendisler Mangala ile mola verdi

26-27 Aralık tarihleri arasında ODTÜ İEEE Öğrenci kolu tarafından düzenlenen “Mühendislik Demek” etkinlikleri ODTÜ kampüs alanında yer alan Kongre Merkezi’nde başladı.

Giriş Tarihi: 26.12.2013 15:22
Arge Mühendisliği demek, Mühendislikte kadın demek ve Gelecekte Mühendislik demek başlıklarında açılan oturumların aralarında geleneksel zeka oyunumuz Mangala ile vakit geçiriyorlar.Oturumlara 2000'in üzerinde Odtü başta olmak üzere diğer üniversitelerden Mühedislerin katılması bekleniyor.

"MÜHENDİSLİK DEMEK"

Odak noktasını mühendislik öğrencilerinin oluşturduğu bu etkinlik, mühendislik sektöründe kadınların rolü, geleceğin teknolojileri ve arge alanında bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Etkinliğimizin ilk amacı hedef kitlemiz olan farklı üniversite ve bölümlerden kendilerini geliştirmek isteyen her öğrencinin etkinlikten yararlı bilgi ve yetenekler kazanarak ayrılmasıdır. Bu sene ilkini yapacağımız ve geliştirmeyi planladığımız etkinliğimizi 3 ana kategori altında topladık.

1.Ar-Ge Mühendisliği Demek: Etkinliğimizde ar-ge alanında mühendis olmanın, Türkiye'de araştırma geliştimenin bulunuduğu konumu ve süreci inceleyecek oturumlar ve workshoplar gerçekleşecektir.

2.Mühendislikte Kadın Demek: Mühendislikte kadının önemini vurgulamak, ve önde gelen bayan mühendislerin başarılarını görmek, ve bayan mühendislik öğrencilerine yol göstermeyi amaçlayan oturumlar içerecektir.

3.Gelecekte Mühendislik Demek: Geleceğin teknolojileri, mobil teknolojiler, giyilebilir teknolojiler ve yapay zeka konularında oturumlar gerçekleştrilecek , workshoplarla desteklenecektir.

IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu, IEEE'nin toplam 80 ülkede kurulmuş olan 1300'den fazla öğrenci kolundan bir tanesidir. IEEE ODTÜ sırasıyla, Afrika, Avrupa ve Orta Doğu'dan oluşan IEEE8. Bölge'ye, IEEE Türkiye Şubesine'ne ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne bağlıdır. IEEEODTÜ Öğrenci Kolu 1990 yılında 12 kurucu üyeyle dünyanın en büyük teknik örgütü olan IEEE 'nin 1150 öğrenci kolundan biri olarak faaliyetlerine başlamıştır.

MANGALA OYUNU: 2008 yılında başlatılan çalışmalarla günyüzüne çıkartılan Mangala'nın tarihsel kaynaklara bakıldığında binlerce yıl geçmişi bulunmakta. Yapılan çalışmalar neticesinde 2012 yılı itibariyle, Mangala oyunu Zeka oyunları seçmeli ders müfredatında yer almaktadır. 81 İlde bulunan Gençlik Merkezlerinde oynanan Mangala'nın , Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye Şampiyonası düzenlenmiş ve bu yıl 3.cüsünün düzenlenmesi planlanmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ’lü Mühendisler Mangala ile mola verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN