Kız öğrencilere 'biz de varız' dedirten proje

Kızların küçük yaşta evlendirildiği beldede uygulanan proje sayesinde 12 öğrenci öğrenimini sürdürmeye karar verdi. Kız öğrenciler 'Kendimize olan güvenimiz arttı' dedi

Giriş Tarihi: 31.12.2013
Aydın'ın 12 bin nüfuslu beldesi Acarlar'da halkın büyük çoğunluğu pazarcılık yapıyor. Sosyal hayatın neredeyse hiç olmadığı beldede, kızlar genelde küçük yaşta evlendiriliyor. Durumu fark eden Acarlar Çok Programlı Lisesi öğretmenleri, ergenlik çağındaki öğrencilerin kişisel gelişimini sağlamak ve onları sosyal hayata kazandırmak amacıyla "Biz de Varız" adlı bir proje geliştirdi. Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Aydın Girişimci Kadınlar Derneği'nin desteğiyle 8 ay önce başlatılan projeye dahil edilen 14, 15 yaşlarındaki 12'si kız, 10'u erkek lise birinci sınıf öğrencinin, özgüvenlerinin artırılması çalışmalarına başlandı. 27 kuruluşla da işbirliği yapılarak özel işletmelerde uygulamalı olarak yiyecekiçecek, sofra adabı ve servis gibi eğitimler verilen öğrencilere, cam füzyon, ebru ve resim gibi kurslarla, el becerileriyle neler yapabilecekleri gösterildi.

'ARTIK HEDEFLERİMİZ VAR'
Çeşitli derneklere götürülerek sosyal hayatı tanımaları sağlanan öğrenciler, ilk kez sinemada film izlemenin hazzını yaşadı. Anıtkabir'den Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi'ne, polis okulundan Jandarma Helikopter Filo Komutanlığı'na kadar toplam 35 geziye katılan öğrenciler, ilçeye gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri tarafından bilgilendirildi. Projenin öncülüğünü yapan okulun muhasebe öğretmeni Öznur Salkım, "Değişime kapalı yerleşik gelenek çocuklara erken yaşta evlenmelerinden ya da pazarcı olmalarından başka bir gelecek olasılığı bırakmıyor. Muhtemelen hiçbir öğrenci kendisini meslek sahibi olarak hayal edemiyor. Onların ufkunu geliştirip sosyal hayata entegre ederek, bu kabullenişi yıktık" dedi. Öğrencilerden Medine Karabulut, "Projeyle yeni meslekler tanıdım, yeteneklerimin farkına vardım. Ailelerimizin de bize güveni arttı. Artık yeni hedefler belirledim ve geleceğe umutla bakıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kız öğrencilere 'biz de varız' dedirten proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN