Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖSYM Başkanı'ndan şifre uyarısı

Giriş Tarihi: 8.1.2014

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, üniversite sınavına girecek adayları, başvurularını son güne bırakmamaları ve aday işlemleri şifrelerini hiç kimseyle paylaşmamaları konusunda uyardı

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuruları ve sınavlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarındaki (LYS) soruların Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatına uygun olmasına önem verdiklerini belirten Demir, soru yazan her akademisyenin ve görevlinin, müfredattaki kazanımları incelemelerini istediklerini ve soruların bu kazanımları yansıtan nitelikte olmasını sağladıklarını söyledi. Demir, sınavlardan sonra Talim Terbiye Kurulu hazırlanan raporun da soruların tamamen müfredat doğrultusunda hazırlandığı sonucunu ortaya koyduğunu kaydetti.

"ŞİFREYİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN"
Adaylara bazı uyarılarda da bulunan Demir, "Başvuru süresini uzatmak istemiyoruz. O nedenle adaylardan tekrar ricam, son güne bırakmaksızın, başvurularını yapsınlar. Aday işlemleri şifrelerini de hiç kimseyle paylaşmasınlar" dedi. Üniversite giriş sistemine ilişkin kuralları YÖK'ün belirlediğini hatırlatan Demir, bu yıl sistemdeki en önemli yeniliğin, YÖK'ün engelli adaylara özel yetenek sınavında getirdiği kolaylık olduğunu kaydetti. YÖK'ün engelli adayların özel yetenek sınavına girebilme ön şartını YGS'deki 140 puandan 100 puana indirdiğini anımsatan Demir, bunun özel yeteneğe sahip engelli adaylara avantaj sağladığını söyledi.

SON BAŞVURU TARİHİ 15 OCAK
Geçen yıl ÖSYS için başvuruda bulunan 1 milyon 923 bin 33 adayın 1 milyon 851 bin 326'sı sınava girmek için, kalan 71 bin 707'si ise sınavsız geçişten yararlanmak için başvuru yaptı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da sınava başvuranların önemli bir bölümünü liselerin son sınıf düzeyindeki adaylar ile önceki yıllarda liselerden mezun olup bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar oluşturacak. 2013 yılında başvuru yapan adayların yüzde 42'si liselerin son sınıf düzeyinde eğitim görenlerden, yüzde 58'i ise önceki yıllarda liselerden mezun olan adaylardan oluşuyordu. Mezun düzeydeki adayların yüzde 50'si daha önceden üniversiteye yerleşemeyenlerden oluşurken, kalan yüzde 50'si de daha önceki yıllarda üniversiteye yerleşip kaydını yaptırmayan, üniversiteye kayıtlı olan, üniversiteden mezun olan veya disiplin suçu dışındaki bir nedenle üniversite ile ilişiği kesilen adayları içeriyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM Başkanı'ndan şifre uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN