Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul zili karne ve tatil için çalacak

Giriş Tarihi: 22.1.2014 13:45

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı'nın ilk dönemi tamamlanıyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen bu hafta sonu yarıyıl tatiline girecek.

2013-2014 eğitim öğretim yılının 16 Eylül'de başlayan ilk yarısı 24 Ocak Cuma günü sona erecek. Öğrenciler ve öğretmenlerin heyecanla bekledikleri yarıyıl tatili, 9 Şubat'a kadar devam edecek. 2013-2014 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı ise 10 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Eğitim-öğretim yılı 13 Haziran Cuma günü son zilin çalmasıyla tamamlanacak.

GEÇME NOTU 50

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) hazırlanan ve 2013 Eylül ayında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı. Başarı puanı ise 45'ten 50 puana yükseltildi. Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar da yeniden belirlendi.

İki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olan öğrencilerin başarılı sayılmasına dair hükümlere yer verilirken, okul türlerine göre ortalamayla sınıf geçilmesine ilişkin farklılık da kaldırıldı.

Eğitimciler ise geçme notu ve devamsızlık süresinde yapılan bu değişikliklere dikkat çekerek, değişikliklerin karnelere yansımaları noktasında başta konu hakkında tam bilgileri bulunmayan öğrenci ve velilerin sürprizle karşılaşabileceğini kaydetti.

VELİLERE KARNE UYARISI

Karne günü yaklaşırken uzmanlardan da velilere yönelik uyarılar geliyor. Öğrencilerin düşük karne notlarında, velilerin davranışlarının büyük payı olduğunu söyleyen uzmanlar, aşağılayıcı tavır ve davranışların, çocuk üzerinde olumsuz etkiye neden olacağını belirtiyor. Düşük karne notu alan öğrencilerin velilerinin çocuklarına yaklaşımı onların derslerden tamamen soğumalarına bile neden olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, çocuğun öz değer algısının, başarıya verdiği anlamın velilerin çocuklarına yaklaşım modeliyle şekillendiğini, çocuğun karne notu düşükse bu sonuçtaki sorumluluğun velilerce kabul edilmesi gerektiğini kaydediyor. Uzmanlar ayrıca, her türlü sonuç karşısında velilerce çocuklara "koşulsuz sevginin" gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.

İKİNCİ DÖNEM SINAVLARLA GEÇECEK

8. Sınıf öğrencileri için 2013'te ilk kez uygulanan Ortaöğretime Geçiş Sınavı ikinci dönemde de yapılacak. Öğrenciler, Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 28-29 Nisan'da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs'ta yapılacak. Sınav sonuçlarının ise Haziran ayında ilk haftalarında açıklanması bekleniyor.

Üniversite adayları da önce Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) daha sonra Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) yarışacak. Üniversiteye hazırlananlar YGS'ye 23 Mart Pazar günü girecek. Baraj puanını aşan öğrenciler ikinci aşama olan LYS'ye 14-15 Haziran ve 21-22 Haziran tarihlerinde beş oturumda girecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul zili karne ve tatil için çalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN