Performans ödevine son

Milli Eğitim Bakanlığı performans ödevlerinin kaldırılması için çalışma başlattı. "Bu işin ticaretini bile yapanlar var" diyen Bakan Nabi Avcı, yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) velilerin yoğun şikâyeti üzerine başta liseler olmak üzere performans ödevlerinin kaldırılmasına yönelik çalışma başlattı. Konuyla ilgili tedbirler alacaklarını anlatan Avcı, "Yapacağımız düzenlemede öğretmelerimizi ve velilerimizi karşı karşıya getirmemeye dikkat etmemiz gerekiyor" dedi. Velilerin "Siz bu ödevlerle çocuklarımızı değil, bizi ölçüyorsunuz. Çünkü verdiğiniz performans ödevlerini çocuklarımız değil biz yapıyoruz" dediğini aktaran Avcı, bu işin ticaretini bile yapanların olduğunu söyledi. Veliler, Bakanlığa yaptığı şikâyette öğrencilerin ödevleri internetten indirdiğine de bu şekilde hazırlanan çalışmaların eğitimlerine hiçbir katkısının olmadığını vuguladı. Eğitimci Oktay Aydın performans ödevinin kaldırılmasının doğru bir karar olduğunu belirterek "İlköğretimlerde bu sistem oturdu sayılır ancak liselerde bu şekilde hiçbir altyapı, hazırlık olmadan geçilmesi doğru olmamıştır. Kaldı ki öğrencinin yapacağı herhangi bir sunumu, etkinliği vb. hangi zamanda yapacağı programda yoktur" dedi.

PERFORMANSA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ELEŞTİRİLERİ

Öğrenciler üzerinde üniveriste sınavı baskısı ve tek odak noktası olduğu sürece havanda su döveceğiz.
Performans değerlendirme çalışmalarında verilen puanların güvenirliklerinin düşük olduğu kabul edilmiş bir gerçektir. Çünkü çalışmaların tamamı okulda yapılmaz. Bu nedenle öğrencinin doğrudan geçip kalmasına etki edecek biçimde kullanılması doğru değildir.
Öğretmenlere, idarecilere eğitim vermeden daha da önemlisi onları dinlemeden, değişiklikleri içselleştirmelerine fırsat vermeden 'ben yaptım oldu' mantığıyla yönetmeliklerin uygulamaya konulması uygulamaları başarısız kılacaktır.
Öğretmenlerin doğrudan sözlü puanı vermelerini engellemek (ellerinden almak) öğretmenlere güven duyulmadığının bir göstergesi olarak algılanmakta ve yine bu uygulamaları başarısız kılacak psikolojik yıpranmaya neden olmaktadır.Bizleri değersizleştirmekte ısrar eden bir bakanlığımız var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Performans ödevine son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN