Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlköğretim çocuklarının yüzde 12'si obez çıktı

Türkiye'deki ilköğretim öğrencilerinin yüzde 12'sinin obez olduğu belirlendi. Çocukların yüzde 23'ü de dışarıda oyun oynamıyor

Giriş Tarihi: 5.2.2014

Türkiye'de 7-12 yaş aralığındaki öğrencilerin fiziksel aktivite algısını, alışkanlığını ve düzeyini belirlemek amacıyla yapılan "İlköğretim Öğrencileri Fiziksel Aktivite Araştırması" tamamlandı. Araştırma sonucuna göre bu yaş grubundaki çocukların yüzde 12'si obez, yüzde 23'ü ise dışarıda oyun oynamıyor. Böylece hareketsiz bir nesil yetişiyor. Araştırmaya göre; öğrencilerin büyük çoğunluğu fazla kilolu olmanın eşiğinde. Öğrencilerin yüzde 12'si fazla kilolu ya da obez kategorisinde yer alıyor. Fazla kilolu veya obez kategorisinde yer olanların oranı 10-11 yaş grubunda yüzde 9, 7-8 yaş grubunda yüzde 16.

DIŞARIDA OYNAMIYORLAR

Aktif Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel "Öğrencilerin yarısına yakını hafta sonu ev dışında 2 saatten az vakit geçiriyor. Yüzde 23'ü okul sonrası dışarıda oyun oynamıyor. Evdeki zamanlarını hareketsiz geçiriyor. Öğrencilerin ailelerinin yarısından çoğu da spor yapmıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlköğretim çocuklarının yüzde 12'si obez çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN