Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Döneme 'tabletli' giriş

2013-2014 eğitim yılının 2'nci dönemine, öğretmen ve öğrenciler güzel haberlerle girdi. FATİH Projesi kapsamında 3 bin 500 okulda 675 bin öğretmen ve öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılacak

Giriş Tarihi: 12.2.2014
17 milyon öğrenci ile 800 bin öğretmen 2013-2014 EğitimÖğretim Yılı'nın ikinci yarısına güzel haberlerle başladı. İkinci yarıyılda, FATİH Projesi kapsamında, birinci fazda alt yapı kurulumları tamamlanmış ve etkileşimli tahtaları mevcut olan 81 ildeki yaklaşık 3 bin 500 okulda 675 bin öğretmen ve öğrenciye tablet bilgisayar dağıtımı yapılacak. Dağıtımlar, 81 ilde aynı anda başlatılacak.

HEM AVANTAJ HEM DE RİSK

Tablet bilgisayar dağıtımı ile ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "FATİH Projesi, çok geniş ve genç nüfusu internetle, daha doğrusu sanal ortamlarla buluşturmayı öngören bir çalışma. Dolayısıyla hem bir risk hem de fırsat projesi" dedi. Avcı, bilgisayar ve internet kullanımı konusunda da kendilerine sorumluluk düştüğünü anlatarak, şöyle devam etti: "FATİH Projesi kapsamında yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla çocuklarımıza bilgisayarı doğru, yararlı, kıvamında kullanmayı öğretebileceğimizi, bunun aynı zamanda bir bilgisayar kullanım eğitimi olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla anne ve babalar, konunun uzmanları ve eğiticiler olarak bize lütfen destek olunuz. Umarım bu projelerimizi birlikte, çocuklarımız ve gençlerimiz için faydalı hale getirmemize katkıda bulununuz" Bakan Avcı, Türkiye'de çocukların kitap ve kütüphane ile arasının çok iyi olmadığını söyledi. Bunun nedenleri hakkında çalışmalar yaptıklarını ve bunların sonucunda da bununla ilgili fikir sahibi olduklarını dile getiren Avcı, bu sorunun çözümü için çalışmalar yürüttüklerini de anlattı.

PROJENİN EĞİTİME KATKILARI
Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliği sağlanacak.
Okullarda teknolojik iyileştirme olacak.
Her öğrencinin eşit şartlar altında eğitim alma imkânına sahip olması sağlanacak.
Öğrenme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edecek olması, genç nesli teknoloji ile erken yaşta tanıştıracak. Türk ekonomisine ve istihdama önemli ölçüde katkı sağlayacak.
Türkiye'nin teknoloji ihraç eden bir ülke haline gelmesi de mümkün olacak.

İKİNCİ DÖNEM SINAVLARLA GEÇECEK
İkinci dönem, 8'inci sınıf ile lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek. 8. sınıf öğrencileri, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 28-29 Nisan'da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavı da 10-11 Mayıs'ta. Üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması YGS 23 Mart'ta yapılacak. Üniversiteye girişte ikinci aşama sınav LYS için 21-30 Nisan'da başvuru alınacak. LYS, 14-15 Haziran ve 21-22 Haziran arasında 5 oturumda gerçekleştirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döneme 'tabletli' giriş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN