Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Türkiye'nin eğitim atlası!

Temel beslenme eksikliği öğretimi aksatıyor.

Giriş Tarihi: 12.2.2014 14:38

Türk Eğitim Derneği'nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından hazırlanan ve Türkiye eğitim sistemini makro düzeyde genel bir bakış açısıyla değerlendirmek isteyen araştırmacılar ve eğitimle ilgilenenler için bir kaynak olarak planlanan Türkiye Eğitim Atlası, basın tanıtıldı.

Toplantıya, TEDMEM Direktörü Prof. Dr. Ziya Selçuk ve TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu katıldı.

Atlas, her yıl düzenli olarak yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Örgün Eğitim İstatistikleri'nin yanı sıra yükseköğretim istatistikleri, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) ve OECD Education at a Glance (Bir Bakışta Eğitim) gibi kaynaklardan öne çıkan bilgileri içeriyor.

OECD verilerine göre, 2011'de Türkiye'deki yetişkin nüfusun yüzde 68'i ortaöğretim düzeyi altında eğitime sahip iken, OECD ülkeleri ortalamasında bu oran yüzde 25

NORM FAZLASI ÖĞRETMEN SAYISI 1792

MEB ve ÖSYM verilerine göre, tüm kademelerde özel okullardaki erkek öğrenci sayısı, kız öğrenci sayısından daha fazla. Geçen yıl 128 bin 867 öğretmen açığı bulunurken, halen 1792 norm fazlası öğretmen bulunuyor. Halen görevde olan onbinlerce öğretmenin sınıf dışında, yönetici, uzman, görevli gibi konumlarda olması, gerçek öğretmen açığı ve dağılımının nasıl gerçekleştiğinin belirlenmesini zorlaştırıyor.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kız öğrencilerin devamsızlıkları daha düşükken, diğer bölgelerde bu oran neredeyse birbirine eşit. Liseyi bitiremeyen erkek öğrenci sayısı, kız öğrenci sayısından daha fazla iken, genel ortaöğretimde kız öğrencilerin okullaşma oranı erkeklerden daha yüksek. Mesleki ve teknik ortaöğretimde erkeklerin okullaşma oranı kız öğrencilerden daha fazla.

Tüm bölgelerde erkek öğretim elemanı sayısı, kadın öğretim elemanı sayısından daha yüksek iken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki erkek ve kadın öğretim elemanı sayısı arasındaki fark oransal olarak daha fazla.

TIMSS sonuçlarına göre, Türkiye'de evlerinde eğitim kaynağı az düzeyde olan öğrenci oranı yüzde 54 iken, bu oran uluslararası ortalamada yüzde 21, Rusya Federasyonu'nda yüzde 19'da bulunuyor.

Yüzde öğrencinin 74'ü temel beslenme nedeniyle öğrenimini aksatıyor

4. sınıf düzeyinde temel beslenme eksikliği nedeniyle öğretimi aksayan öğrenci oranı Türkiye'de yüzde 74, uluslararası ortalamada yüzde 29, Rusya Federasyonu'nda yüzde 17 iken, 4. sınıf düzeyini içeren okullarda kütüphanesi olmayan okul oranı Türkiye'de yüzde 24, uluslararası ortalamada yüzde 13, Rusya Federasyonu'nda yüzde 17.

Türkiye'de 4. sınıf düzeyinde dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu okul oranı yüzde 63 iken, bu oran uluslararası ortalamada yüzde 30, Rusya Federasyonu'nda yüzde 13. 4. sınıf düzeyinde Türkiye'deki okulların yüzde 38'inde disiplinsizlikten kaynaklı sorun yaşanmazken, bu oran uluslararası ortalamada yüzde 61, Rusya Federasyonu'nda yüzde 65.

Öğrenci başına 19 bin lira harcıyoruz

OECD verilerine göre, 2011'de Türkiye'deki yetişkin nüfusun yüzde 68'i ortaöğretim düzeyi altında eğitime sahip iken, OECD ülkeleri ortalamasında bu oran yüzde 25.

6-15 yaş aralığında öğrenci başına yapılan harcamada Türkiye, Lüksemburg'un onda biri düzeyinde bulunurken, harcama sıralamasında Türkiye 19 bin 821 dolar ile son sırada, Lüksemburg 197 bin 598 dolar ile ilk sırada yer alıyor.

Sosyal, kültürel ve ekonomik (ESCS indeksi) olarak alt düzeydeki (-1 altı) öğrenci oranı Türkiye'de yüzde 69, Rusya Federasyonu'nda yüzde 12, OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 15. 2011'de yetişkin kadın istihdam oranı Türkiye'de yüzde 31, Rusya Federasyonu'nda yüzde 72, OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 65, AB ortalamasında ise yüzde 66. 3-4 yaş nüfusunda bir eğitim kurumuna kayıtlı nüfus oranı Türkiye'de yüzde 12, Rusya Federasyonu'nda yüzde 73, OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 74, AB ortalamasında yüzde 81 düzeyinde bulunuyor.Türkiye'de 2000-2011 arasında Türkiye'de 15-19 yaş arasındaki bireylerin eğitime katılımlarında 41 yüzde puan artış sağlanırken, bu oran Rusya Federasyonu'nda 7, OECD ülkeleri ortalamasında 8, AB ortalamasında ise 6 yüzde puan oldu.

MEB ve ÖSYM eğitim verileri

• Tüm kademelerde özel okullardaki erkek öğrenci sayısı kız öğrenci sayısından daha fazladır.
• 2013 yılında 128.867 öğretmen açığı bulunurken, 1729 norm fazlası öğretmen var. Ancak bu sayı yanıltıcı olabilmektedir. Halen görevde olan on binlerce öğretmenin sınıf dışında, yönetici, uzman, görevli vb. konumlarda olması gerçek öğretmen açığı ve dağılımının nasıl gerçekleştiğinin belirlenmesini zorlaştırmaktadır.
• Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kız öğrencilerinin devamsızlıkları daha düşüktür, diğer bölgelerde bu oran neredeyse birbirine eşittir.
• Liseyi bitiremeyen erkek öğrenci sayısı kız öğrenci sayısından daha fazla
• Genel ortaöğretimde kız öğrencilerin okullaşma oranı erkeklerden daha yüksek.
• Mesleki ve teknik ortaöğretimde erkeklerin okullaşma oranları kız örğrencilerin üstündedir.
• Tüm bölgelerde erkek öğretim elemanı sayısı kadın öğretim elemanı sayısından daha yüksek iken, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki erkek ve kadın öğretim elemanı sayısı arasındaki fark oransal olarak daha fazladır.

TIMSS sonuçlarına göre eğitim

• Türkiye'de evlerinde eğitim kaynağı az düzeyde olan öğrenci oranı % 54. Bu oran uluslararası ortalamada % 21, Rusya Federasyonu'nda %19.
• 4. sınıf düzeyinde temel beslenme eksikliği nedeniyle öğretimi aksayan öğrenci oranı Türkiye'de %74, uluslararası ortalamada %29, Rusya Federasyonu'nda %17.
• 4. sınıf düzeyini içeren okullarda kütüphanesi olmayan okul oranı Türkiye'de %24 iken, bu oran uluslararası ortalamada %13, Rusya Federasyonu'nda %1'dir.
• Türkiye'de 4. sınıf düzeyinde dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu okul oranı %63 iken, bu oran uluslararası ortalamada %30, Rusya Federasyonu'nda %13'tür.
• 4. sınıf düzeyinde Türkiye'deki okulların sadece %38'inde disiplinsizlikten kaynaklı sorun yaşanmazken, bu oran uluslararası ortalamada %61, Rusya Federasyonu'nda %65'tir.

OECD verilerine göre:

• 2011 yılında Türkiye'deki yetişkin nüfusun %68'i ortaöğretim düzeyi altında eğitime sahip. OECD ülkeleri ortalamasında ise %25.
• 6-15 yaş aralığında öğrenci başına yapılan harcamada Türkiye Lüksemburg'un onda biri düzeyinde. Harcama sıralamasında Türkiye 19.821 dolar ile son sırada, Lüksemburg 197.598 dolar ile ilk sırada yer almaktadır.
• Sosyal, kültürel ve ekonomik (ESCS indeksi) olarak alt düzeydeki (-1 altı) öğrenci oranı Türkiye'de %69, Rusya Federasyonu'nda %12, OECD ülkeleri ortalamasında ise %15'tir.
• 2011 yılında yetişkin kadın istihdam oranı Türkiye'de %31, Rusya Federasyonu'nda %72, OECD ülkeleri ortalamasında %65, Avrupa Birliği ortalamasında ise %66'tır.
• 3-4 yaş nüfusunda bir eğitim kurumuna kayıtlı nüfus oranı Türkiye'de %12, Rusya Federasyonu'nda %73, OECD ülkeleri ortalamasında %74, Avrupa Birliği ortalamasında ise %81'dir.
• 2000-2011 yılları arasında Türkiye'de 15-19 yaş arasındaki bireylerin eğitime katılımlarında 41 yüzde puan artış sağlanırken, bu oran Rusya Federasyonu'nda 7, OECD ülkeleri ortalamasında 8, Avrupa Birliği ortalamasında ise 6 yüzde puandır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Türkiye'nin eğitim atlası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN