Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık okul kantinlerinde 12 bin denetim yaptı

Okul kantinlerinde yaklaşık 12 bin denetim yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, mevzuata uygumayan 45 kantine idari para cezası kesti.

Giriş Tarihi: 15.2.2014 13:29
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, okul kantinlerinde yaklaşık 12 bin denetim yaptı ve mevzuata uymayan 45 kantine idari para cezası kesti. Ayrıca, okul kantin ve yemekhaneleri ile Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan 43 bin kişiye de özel hijyen eğitimi verildi.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, 16 Eylül 2013 - 10 Şubat 2014 tarihleri arasında okul kantinlerinde 11 bin 840 denetim gerçekleştirdi. Okul kantinleri 2011 yılından beri her sömestrde en az bir kez olmak üzere yılda iki kez denetleniyor. Bakanlığın yaptığı denetimlerde bozulmuş, kokuşmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş, son tüketim tarihi geçmiş ürünleri satan ve kayıtsız faaliyet gösteren toplam 45 okul kantinine 5996 sayılı kanunun ilgili maddeleri gereğince çeşitli idari para cezaları verildi.

Bakanlığın yaptığı denetim sonuçlarına göre, kayıtsız faaliyet gösteren 14, bozulmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş veya son tüketim tarihi geçmiş ürünleri bulunduran 24, hijyen kurallarına uymayan 5 ve kanunun diğer hükümlerine uymayan 2 olmak üzere toplam 45 kantine idari para cezası kesildi.

43 BİN KİŞİYE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Bu arada Bakanlık tarafından, okul kantin ve yemekhanelerinde çalışanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı personeline "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" kapsamında hijyen eğitimi veriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde verilen bu eğitimlerle kantinlerin hijyen standartlarının yükseltilmesi, çocukların güvenilir gıdaya daha hijyenik koşullarda ulaşması ve kantin çalışanlarında hijyen bilincinin oluşturulması amaçlanıyor. Bu kapsamda, okullarda gıda işletmelerinde çalışan 25 bin 262 kişiye ve 17 bin 634 Milli Eğitim Bakanlığı personeline hijyen eğitimi verildi. Böylece toplam 42 bin 896 kişi hijyen konusunda eğitilmiş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık okul kantinlerinde 12 bin denetim yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN