Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel sınava denklik iptali

Yabancı dil sınavı IELTS'te usulsüz işlemlerle yüksek puan verildiğini tespit eden ÖSYM, bu sınavın denkliğini iptal etti

Giriş Tarihi: 16.2.2014
SABAH'ın bazı vakıf üniversitelerinde yabancı dil denklik sınavlarında "özel kolaylık" sağlandığına ilişkin haberi ses getirdi. Bazı vakıf üniversitelerinde ÖSYM'nin yaptığı yabancı dil sınavını geçemeyen doçent adaylarına, aynı vakıf üniversitelerinde kurulan IELTS merkezlerinde yapılan sınavlarda soru sızdırılarak usulsüzlük yapıldığı iddiaları sonrasında ÖSYM, IELTS sınavlarının denkliğini iptal etti. ÖSYM yetkilileri iptal gerekçesi olarak bazı vakıf üniversitelerinde ÖSYM'nin yaptığı yabancı dil sınavını geçemeyen doçent adaylarına aynı vakıf üniversitelerinde kurulan IELTS merkezlerinde yapılan sınavlarda soru sızdırıldığı, kopya çekildiği ve usulsüzlük yapıldığı tespitlerini gösterdi. ÖSYM'nin geçmiş YDS sınavlarında düşük puan alıp bazı vakıf üniversitelerinin IELTS sınavlarında yüksek puan alan doçent adayları ile ilgili de inceleme başlattığı öğrenildi.

TOEFL-CBT DE KALKTI
ÖSYM yaptığı düzenlemeyle IELTS'nin yanı sıra TOEFL-CBT, TOEFLPBT'nin de eşdeğerliliklerini de kaldırdı. Bunun yerine Almanca'da TELC Deutsch GmbH'in, İngilizce'de ise TOEFL-IBT, CPE, CAE, PEARSON PTE eşdeğer olarak kabul edilecek.

ÖSYM BY-PASS TAKTİĞİ
İddialara göre İngiltere merkezli yabancı dil seviye tespitinde Mevlana, Melikşah, Turgut Özal ve Koza-İpek Üniversiteleri de sınav merkezi olarak hizmet veriyor. Paralel yapıya yakın akademisyen adayları bu üniversitelerde IELTS sınavlarına giriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel sınava denklik iptali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN