Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağımlılığa karşı 8 bin eğitimci

MEB ve Yeşilay bağımlılığa karşı mücadele için protokol imzaladı. Çalışmanın hedefi, 8 bin saha eğitimcisiyle 8 milyon öğrenciye bağımlılıkla ilgili eğitim sunmak

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Yeşilay ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın 3 Ocak 2014'te imzaladığı işbirliği protokolü çerçevesinde planlanan "Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM)" projesi başladı. Bu programın sonucunda yetiştirilen 400 formatör eğitimci ve bu formatörlerin eğitim vereceği 8 bin saha eğitimcisi ile doğrudan 8 milyon öğrenciye bağımlılıklarla ilgili eğitim verilmesi hedefleniyor. TBM Programı kapsamında anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrenimine devam eden çocuk ve gençler; sigara, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji bağımlılıkları konusunda bilgilendirilecek.

PİLOT UYGULAMA BAŞLADI

Programın pilot uygulaması kapsamında 17-22 Şubat 2014 arasında formatör eğitimi gerçekleştirilecek. Pilot eğitim lise düzeyini kapsayacak ve haziran sonuna kadar devam edecek. 2014-2015 eğitim - öğretim yılı başında programın yaygınlaştırma çalışmaları başlatılacak. Proje ile okullarda ve ulusal düzeyde bilinç ve farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Uzman isimlerden oluşan eğitim kadrosu, 17 Şubat'ta, 39 ilçeden 45 formatöre pilot uygulama çerçevesinde eğitim vermeye başladı. Bunun ardından formatörler, kendi görev alanlarında bulunan okulların PDR öğretmenlerine eğitici eğitimi uygulayacak ve bu eğitimi alan öğretmenlerden, okullarındaki öğrencilerle hazırlanan eğitim materyallerini kullanarak çalışacak. Eğitim programları, interaktif, yaşayarak öğrenmeyi destekleyecek yöntemler içeren, 40 dakikalık sunumlar, öğrenci el kitapları, formatör kitapları ve uzaktan eğitim temelli etkileşimli eğitim notlarını kapsayacak. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı'nın açılışını 17 Şubat'ta Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman yaptı. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bilim Kurulu Üyesi Ömer Miraç Yaman ise bağımlılıklar konusunda Türkiye'deki son durumu anlattı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da Yeşilay ve çalışmada yer alan ilk eğitimci gruba teşekkür etti.

HEM FIRSAT, HEM DE TEHLİKE
MEB, Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli , TBM açılışında Türkiye'nin 2040'larda hala genç nüfuslu olacağını belirterek "Bu büyük bir fırsattır, değerlendirmezsek tehdide dönüşür. Bağımlılıklara karşı önlem almazsanız çok ciddi problemlerle karşılaşırsınız" dedi.

DDK: 16 MİLYON KİŞİ TÜTÜN KULLANIYOR
Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) 2012 tarihli raporu çalışmaya baz kabul edildi. Raporda özetle şu veriler yer alıyordu:
Ülkemiz tütün üretim ve tüketimde dünyada ilk 10 ülke arasında. 15 yaş üzeri 16 milyon kişi tütün kullanmaya devam ediyor. Ancak bu konuda sürdürülen etkili mücadeleyle tütün kullananların oranı yüzde 31,3'den, yüzde 27,1'e indirildi.
Alkol bağımlılığında; tüketilen yıllık içki miktarı AB ortalamasının yarısı (AB'de 40, Türkiye'de 20 litre). 15 yaş üstü toplam nüfus içinde kişi başına yıllık alkollü içki tüketim miktarı 92 litreye yükseldi.
Ülkemizde herhangi bir yasa dışı bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddenin en az bir kere denenme oranının yüzde 2,7. Bu oranın AB ülkelerinde yüzde 30 civarında olduğu tahmin ediliyor.
İnternete erişim oranı 2007'de yüzde 19 iken, 2012'de yüzde 49'a çıktı. 15-74 yaş aralığında internek kullanım oranı yüzde 60. Bazı araştırmalara göre internet bağımlılığı yüzde 20-32 arasında değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımlılığa karşı 8 bin eğitimci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN