Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patronları yetiştirecek

Özyeğin Üniversitesi, geleceğin patronlarını yetiştiriyor. Kampusta şirket kuran öğrencilere rektörlük danışmanlık yapıyor

Giriş Tarihi: 27.2.2014
Araştırma temelli girişimcilik üniversitesi sloganıyla kurulan Özyeğin Üniversitesi, ekonomi için değer yaratan yenilikçi ve sürdürülebilir iş fikirleri üretme vizyonuyla öğrencilerini girişimciliğe hazırlıyor. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan üniversite öğrencilerinin birçoğu bu vizyonla daha okul bitmeden kendi şirketlerinin patronu oluyor. Başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşması gerektiğine inanan kurum 5 yılda 200 milyon TL'lik karşılıksız burs verdi. Çekmeköy'deki 220 bin metrekarelik devasa kampusta öğrencileri hayata hazırladıklarını belirten Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, mezun olmadan deneyim edinmeye öncelik verdiklerini ifade etti. Gençtürk, "Öğrencilerimizin kredisiz yaz stajı kapsamında çeşitli sektörlerde tecrübe kazanmalarına destek oluyoruz. Stajlar yurtiçinde olduğu gibi, yurtdışında da yapılabiliyor. Bu kapsamda geçen yaz perakendede 91'i perakende sektöründe 160 öğrenci yurtiçi, 21 öğrenci de yurtdışında staj yaptı" dedi.

İLK SATIŞ ARKADAŞA
Girişimci öğrencilerin ilk şirketlerini kampusta kurduklarını anlatan Gençtürk, ilk müşterilerin ise genellikle arkadaşlar olduğunu vurguladı. Gençtürk şöyle konuştu: "Kampus içerisinde halen aktif olan öğrenci işletmelerimiz bulunuyor. Kantin gibi yerlerdeki otomatlar yoluyla gıda ve içecek satışı yapan, yurt binamızda bir kafe açan ve işleten, basketbol okulu kuran öğrenciler var. Biz de yönetim olarak onlara destek veriyor, gerektiği takdirde yol gösteriyoruz. İlk başarı iş hayatında çok önemli."

GÖÇMEN KUŞLAR MODEL OLDU
Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü dünya çapında ödüllü bir projeye imza attı. Proje göçmen kuşların hareketlerinden yararlanılarak kredi kartı takibini içeriyor. Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Duman'ın liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen Göçmen Kuşlar Optimizasyon Algoritması kredi kartı sahtekârlarına geçit vermiyor. Dumanlı, "Türkiye'nin önde gelen bankalarından biri bu algoritmayı kullanarak kart dolandırıcılığını yüzde 97 engelledi. Bilindiği üzere göçmen kuşlar uzun uçuşlarında V şeklinde diziliyor. Bu, kuşların birbirini daha iyi görmesini sağlamasının yanı sıra çok ciddi enerji verimliliği de getiriyor. Biz de bundan yararlanarak bir proje hazırladık. Bilim camiasında çığır açtık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronları yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN