Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir’deki okullarda meteoroloji dersleri verilecek

Milli Eğitim Bakanı ile Orman ve Su İşleri Bakanı Eskişehir’de protokol imzaladı.

Giriş Tarihi: 5.3.2014 13:06
Milli Eğitim Bakanı Porf.Dr. Nabi Avcı ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Eskişehir Valiliği'nde Eskişehir'deki okullarda meteoroloji dersleri verilmesini öngören ortak protokole imza attı.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İmza töreninde konuşan Bakan Eroğlu, imzalanan protokolle meteorolojik faaliyetlerin bütün okullarda öğrencilere tanıtılacağını söyledi. Bakan Eroğlu, "Küresel iklim değişikliği yüzünden bir takım anlık yağışlar, ikaz durumları söz konusu olabiliyor. Meteoroloji teşkilatımız son yıllarda en ileri teknolojileri bünyesinde topladı. Fakat bu bilgiyi kim, nasıl, nereden alacak bu konuda yeteri kadar bilgi yok" dedi.

Protokol kapsamında Meteoroloji Genel Müdürlüğü elemanlarının okullara giderek bilgilendirmeler yapacağını belirten Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

"Haftalık tahminleri görmek mümkün. Hatta karayolunda buzlanma var mı yok mu bunları dahi meteorolojinin internet sitesinden görmek mümkün. Tabi bunları vatandaşlarımızın öğrenmesi açısından en uygun yol tabi Milli Eğitim Bakanlığı. Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye'de en çok camiası olan bir bakanlık. Öğretmen ve öğrencilerle birlikte 22 milyon kişiye bunu aktarmanın mutluluğunu yaşayacağız. Dolayısıyla bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir protokol hazırladık. Meteoroloji Genel Müdürlüğü elemanları bütün okullara giderek, iklim değişikliği hakkında, genel meteorolojik tahminler nasıl yapılıyor ve bunlara nerelerden ulaşmak mümkün bu konular hakkında bilgi verecek."


MİLLİ EĞİTİM BAKANI AVCI: "TARIMSAL FAALİYETLER AÇISINDAN DA BU EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ"

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı da yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun bilinmeyen bir yönüne işaret ederek, "Sayın Bakan, Porsuk Havzası´yla ilgili ilk ilmi çalışmayı, doktora çalışmasını ve doçentlik çalışmasını yapan bir bilim adamı olarak bir Eskişehirlidir aynı zamanda. Bilimden Eskişehirlidir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugüne kadar Türkiye genelinde olsun, Eskişehir´de olsun, öğrencilerimizin, okullarımızın, ağaçlandırılması konusunda bir protokol imzalamıştık. Onun çalışmaları sürüyor. İnşallah Mart ve Nisan aylarında, dikim aylarında okullarımızdan talepleri toplamaya başladık. Bu ağaçlandırma faaliyetleri devam edecek. Bugün de o anlamda bunların bir tamamlayıcısı gibi çocuklarımıza; hava olaylarını nasıl öğrenebilecekleri, nasıl yorumlayabilecekleri, meteorolojik olguları nasıl değerlendirebilecekleri konularında eğitim vermek üzere; Orman ve Su İşleri Bakanlığının uzmanları, okullarımızda öğretmenlerimize, öğrencilerimize bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacak. Bu kadar geniş bir kitlenin meteorolojik bulgular konusunda bilgilendirilmesi çok önemli. Sadece ulaşım imkânları bakımından değil, tarımsal faaliyetler açısından da çok önemli."

Bakan Avcı, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Bugün de bir anlamda onun tamamlayıcısı gibi çocuklarımıza hava olaylarını nasıl öğrenebilecekleri, nasıl yorumlayabilecekleri, meteorolojik olguları nasıl değerlendirebilecekleri konusunda eğitim vermek üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın uzmanları okullarımızda öğretmenlerimize, öğrencilerimize bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacaklar."


81 İLDE UYGULANACAK

Eskişehir'de imzalanan ve 81 ilde uygulanması düşünülen protokol kapsamında; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda meteorolojik faaliyet ve ürünler tanıtılıp, bunlara nasıl erişim sağlanacağına dair seminerler verilmesinin yanı sıra öğrencilere yönelik geziler de düzenlenecek.


VALİ'DEN ANLAMLI TABLO

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Bakan Avcı'yı ve Bakan Eroğlu´nu Eskişehir'e görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek her iki Bakan'a Eskişehir'in çiniden yapılmış birer minyatür tablosunu hediye etti.

Bir gazetecinin sorusu üzerine konuşan Bakan Eroğlu, Eskişehir'de adeta destan yazıldığını ve Eskişehir'in Eskişehir olalı kadar büyük bir yatırımı görmediğini kaydetti.


ESKİŞEHİR'E YAPILAN BÜYÜK YATIRIM

"Eskişehir'e 8 ayda Orman ve Su İşleri Bakanlığının tam 45 müjdesini verdik" diyen Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bu müjdelerin maliyeti toplam 208 milyon liradır. Bu gerçekten Eskişehir'e yapılan büyük bir yatırımdır. Eskişehir'de çok muhteşem bir fidanlık var. Bu yıl 20 milyon fidanı üretme taahhüdünü verdi, Orman Genel Müdürümüz. Ceviz Eylem Planı, Badem Eylem Planı ayrıca yolların ağaçlandırılması, bunun dışında Eskişehir'de iki mesire alanı kuracağız. ORKÖY kredileri var. Bugün, tam 13 tesisisin temel atma ve açılış merasimini yapacağız. Bu tesislerin toplam maliyeti 50 milyon lira. Hükümet olarak Eskişehir'e büyük önem veriyoruz. Eskişehir merkezi hükümetin yatırımları arasında en büyük yatırımları alan bir ilimiz. Geçen yılın sonuna kadar 9,8 milyar lira yatırım, Eskişehir'e yapıldı. Sayın Başbakanımız 'Eskişehir için ne gerekiyorsa yapın' dedi. Eskişehir'de 8 göledimizi proje ve planlama safhasındadır. Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğümüz şu ana kadar 230 bin dekar alanda çalışma yaparak Eskişehir'de 124 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Eskişehir, yeşillendirme de bir numara."

Törende Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca, Ülker Can ve Bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir’deki okullarda meteoroloji dersleri verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN