Bahçeşehir Çin seferine çıkıyor

Bahçeşehir Eğitim Kurumları'nın sahibi Enver Yücel, yurtdışı yatırımlarına hız verdi. ABD, Almanya, İtalya ve Afrika ülkelerinde üniversite kurmaya hazırlanan Yücel, "En büyük hedefim Çin" diyor

Giriş Tarihi: 16.3.2014
1973'te öğrencisi olduğu dershaneye 75'te ortak olan Enver Yücel, bugün adeta bir eğitim imparatorluğu kurmuş durumda. Yücel'in sahibi olduğu Bahçeşehir Koleji ve Üniversitesi'nin yanı sıra Uğur Dershaneleri'nde 160 bin öğrenci eğitim görüyor. Türkiye'de 8 bin kişiye iş imkânı yaratan Yücel'in yatırımları sadece Türkiye'yle sınırlı değil. "Washington DC'deki dil okulumuzu mayısta bağımsız üniversiteye dönüştüreceğiz. Berlin, Roma, Gürcistan, Cibuti ve Fas'ta yatırımlarımız var. En önemli hedefimiz Çin. Yine Rusya hedeflerimiz arasında. Daha yapacak çok işimiz var" diyen Yücel'le büyüme planlarını konuştuk.

Son yıllarda gündemin ana maddesi eğitim oldu. Herkes eğitimi konuşuyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Eskiden biz eğitimciler kendi içimizde sorunlarımızı tartışırdık. Artık işadamları, politikacılar, şirketler müfredatı birlikte oluşturuyor. Çünkü eğitimle ekonomi arasındaki ilişki sorgulanmaya başladı.

Grup olarak büyüklüğünüz nedir?
Avrupa'nın en büyük eğitim kurumlarından biriyiz. 160 bin öğrencimiz, 8 bin çalışanımız var. Bahçeşehir Koleji'nin 23 şehirde 40 kampusu var. Van, Mardin, Batman, Diyarbakır gibi şehirlerde de okullarımız var.

DOĞU'DA İLGİ YÜKSEK
Anadolu'da ilgi nasıl? Özel okullara Anadolu'daki ilgi İstanbul'dan daha fazla. Özellikle de Diyarbakır'da çok büyük talep var. Burada üçüncü okulumuzu açtık ve kontenjanlarımız dolu. Anadolu'daki veli, çocuğunun tek kurtuluşunun iyi eğitimden geçtiğini düşünüyor.

Bölgede yatırımlarınız artacak mı?
Evet, şimdilik incelemelerimiz devam ediyor. Bu yıl yeni kolejler için 50-60 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yurtdışı yatırımlarımız da 20-30 milyon dolar civarında olacak.

Yurtdışındaki yatırımlarınızla ilgili bilgi verir misinz?
Dünyada eğitimde büyük bir grup olma yolundayız. Washington DC'de bir dil okulumuz vardı. Mayıs ayında burayı bağımsız üniversiteye dönüştürüyoruz. Eylülden itibaren öğrenci almaya başlayacağız. Nisanda da Berlin'e bir üniversite kurmak amacıyla savunmamızı yapacağız. Oradan alacağımız cevap çok önemli. Roma'da akademimiz var. Tasarım ve mimarlık alanında çalışmalar yapılıyor.

Afrika'da da girişimleriniz vardı...
Evet var. Fas ve Tunus'ta çalışmalarımız var. Buna Cibuti dahil oldu. Devlet bizden mühendislik fakültesi kurmamızı istedi. Fas'ta da girişimlerimiz var. Gürcistan Batum'da başta tıp fakültesi olmak üzere bir üniversite kuruyoruz.

'Mutlaka olmalıyız' dediğiniz bir ülke var mı?
En önemli hedefimiz Çin. Türk eğitim sektörü mutlaka Çin'de olmalı.

KÖYÜMDE KENDİMİ TAZELİYORUM
Giresun'un Piraziz ilçesinde doğan Enver Yücel, köyünden hiç kopmadığını söylüyor. Köyde bir çiftliği bulunan Yücel, "1970'te İstanbul'a geldim. Haydarpaşa Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü'nde eğitimimi tamamladım. 2-3 ayda bir mutlaka Piraziz'e giderim. Şimdi evime bir kilometre mesafeye havalimanı yapılıyor. Burası açılırsa her hafta sonu gitmeye çalışacağım. İnsanları görüyorum, sorunlarıyla ilgileniyorum. Köyde kendimi tazeliyorum" dedi.

DÖNÜŞÜM HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM
Şu anda eğitim sektörünün gündeminde dershanelerin kapatılması var. Bu konudaki hazırlıklarınız nedir? Ben bu işe iki derslikli bir dershaneyle başladım, bugün 200 şubemiz var. Bu noktada açık öğretim liselerine dönüşümü çok önemsiyorum. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bile bunlar hızla yayılıyor. Bunların hem yüzyüze hem de uzaktan eğitim verilen kurumlar olmalarını öneriyoruz. Bu bir anlamda hibrit yani karma eğitim olacak. Yani eğitimin yarısı dershanede yarısı da uzaktan öğretimle verilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren buna geçiyoruz. Bakanlığın da bize önerdiği bir model var. Böylece eğitimde fırsat eşitliği yaratmış oluruz.

YABANCILARIN GÖZÜ İSTANBUL'DA
Türkiye yabancı öğrenciler için önemli bir adres olmaya başladı. Sizde durum nedir? Bin 500 yabancı öğrenciyle vakıf üniversiteleri arasında ilk sıradayız. Yabancı bir öğrenci bir ülkeye yılda 40 bin dolar bırakıyor. Hükümetimizin bu konuda sağladığı destek ve teşvik çok önemli. Bütün dünyada eğitimimizi anlatmalıyız. ABD gitmek istediği yerlere önce eğitimle adım atmış. Dünyadaki değişim Türkiye'yi de etkiledi. Bunda Türkiye'nin imajının uluslararası arenada güçlenmesi de var elbette. Mutlaka İstanbul'da bulunmak isteyen yabancı öğrenci ve akademisyenlerin sayısı hayli fazla.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeşehir Çin seferine çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN