Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenci kabulünde ‘fakülte’ kriteri

Planlanan modelde, üniversiteler gelişmişliklerine göre ayrılacak. ‘Elit kategori’ olarak belirlenen okullardaki her fakülte öğrenci alımında farklı kriterler belirleyebilecek.

Giriş Tarihi: 25.3.2014 10:11
Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, geçtiğimiz ağustosta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK), üniversiteye geçiş sisteminin değiştirilmesine ilişkin bir karar almış, yeni sistem için TÜBİTAK, MEB, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), ÖSYM, Talim Terbiye Kurulu (TTK) ve üniversiteler ortak çalışma başlatmıştı.

Merkezi sınav son sınıfta

Çalışmalar, 'dershanelerin kapatılması' düzenlemesi ile birlikte hız kazanırken, yeni sistemin ayrıntıları da netleşmeye başladı. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar yeni sistem kamuoyuyla paylaşılmış olacak, 2016'da üniversiteye giriş sınavı tamamen değişmiş olacak.
Planlanan modele göre, öğrenciler 11. sınıfta, kişisel ilgi ve tercihlerine göre Türkçe/Sosyal, Türkçe/Matematik, Matematik/Fen ve Dil alanlarından birini seçecek. 12. sınıfta öğrencilerin alanlarına göre aldıkları her temel dersin 1'er yazılısı MEB tarafından merkezi olarak yapılacak.

Yarışma da dahil

Yani örneğin Türkçe/Matematik alanını seçen öğrenciler, Türkçe, Matematik, Tarih ve Coğrafya derslerinden; Fen/Matematik alanını seçen öğrenciler ise Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden sınava girecek.

Bu sınavların not ortalaması ile öğrencinin kişisel becerileri hesaba katılarak, öğrencinin 'üniversiteye geçiş puanı' hesaplanacak. 'Kişisel beceriler', spor, kültür, sanat gibi aktivitelerin yanı sıra bilgi yarışması gibi etkinlikleri de kapsayacak.

Fakülte bazında sınav

Bakanlık, üniversiteleri gelişmişliklerine göre kategorilere ayıracak. Öğrenciler elde ettikleri üniversiteye geçiş puanı ile istediği üniversiteye başvurma hakkı elde edecek. Kapısında yığılma olan üniversiteler ise, 'elit kategori' olarak belirlenecek ve bu üniversitelere kabulde öğrencilerin üniversiteye geçiş puanlarının yanı sıra üniversitelerin kendi yapacağı sınav da etkili olacak. Sınavlar, üniversite ya da fakülte bazında yapılabilecek.

Örneğin Galatasaray Üniversitesi, tüm fakülteleri için tek sınav yaparak, her fakülte için kendi belirlediği puanlara göre öğrenci alabilecek. Aynı şekilde her fakültesi öğrenci alımında farklı kriterler belirleyerek, sınavını da kendi yapabilecek. Bu durumda örneğin, "Biz fakülte olarak öğrencinin lisede girdiği merkezi Türkçe ve matematik sınavlarından aldığı notları dikkate alacağız" diyebilecek.

Açık uçlu ve elektronik sınav

ÖSYM ve YÖK, merkezi sınavların elektronik ortamda ve açık uçlu yapılması yönünde de çalışma başlattı. Dershanelerin kapatılması ile birlikte test sisteminin de sona erdirilmesi planlanıyor. Üzerinde çalışılan 'açık uçlu' soru modeline göre, paragraf yorumlama, boşluk doldurma, cümle tamamlama, bulmaca çözme gibi soruların yanı sıra çoktan seçmeli sorulara da yer verilecek. Matematik sınavında ise, açık uçlu soruların çözümlemeli sonuçlarına bakılacak. Cevap kağıdında işlem ya da açıklama istenecek, sadece yanıtın yazılmasına puan verilmeyecek. Sınavların tablet bilgisayarlar üzerinden elektronik ortamda yapılması da gündeme gelebilecek.

Meslek liselerinden direkt geçiş

Meslek liselerini bitiren öğrenciler ise, ilgili ön lisans ya da lisans bölümlerine sınavsız geçiş hakkı elde edecek. 2016 yılında üniversiteye giriş sınavı tamamen değişmiş olacak.

Kaynak: Hürriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenci kabulünde ‘fakülte’ kriteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN