Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampiyonlar devlet okulundan

Giriş Tarihi: 30.3.2014

ÖSYM yenilenen altyapısıyla YGS sonuçlarını 6 günde açıkladı. Başarı geçen yıla göre yüzde 10 artarken, şampiyonlar devlet okullarından çıktı

ÖSYM, yeni optik okuyucularıyla teknolojik alt yapısını yenileyince rekor hıza imza attı. ÖSYM, yaklaşık 2 milyon adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını sınavdan 6 gün sonra açıklayarak kendi rekorunu kırdı.

KIZLAR BAŞARILI

Bu yıl sınava 2 milyon 86 bin 115 aday başvuru yaparken 1 milyon 950 bin 163 aday katıldı. 57 bin 525 aday sınava girmedi. 426 adayın ise sınavı kopya, geçersiz kağıt ve sınav mevzuatına uymadığı için geçersiz sayıldı. İptal edilen soru yok. Geçtiğimiz yıla göre adayların başarısı yüzde 10 seviyesinde artarken her yıl olduğu gibi kızlar yine erkeklerden daha başarılı oldu. Sınava daha az sayıda girmelerine rağmen kızların yüzde 93'ü barajı geçerken erkeklerin yüzde 88'i barajı aşabildi. Yaklaşık 200 bin aday 0 ile 16 net arasında soruyu cevaplayarak barajı aşamadı. ÖSYM yönetimi her yıl sınavın birincilerinin isimleri ve okullarını açıklarken bu sene açıklamadı. Şampiyonların iznini aldıktan sonra isimlerinin açıklanabileceğini duyuran ÖSYM yetkilileri, sınav şampiyonlarının tamamının devlet okullarından çıktığını bildirdi.

BAŞVURU 21 NİSAN'DA

Ankara Fen Lisesi öğrencisi Ertem Nusret Taş (18) YGS 1, YGS 2 ve YGS 6 sınavlarından 500 puan alarak Türkiye birincisi oldu. Taş, başarısını düzenli çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Bu arada ÖSYM, YGS puanlarından biri 180 ve üstü puan alan adayların başvuracağı Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurularının 21 Nisan Pazartesi günü başlayacağını, 30 Nisan günü sona ereceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyonlar devlet okulundan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN