Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık ortalama yükseltme sınavı yok

Giriş Tarihi: 9.4.2014
Bu yıl değiştirilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre artık ortalama yükseltme sınavı yok. 13 Haziran 2014'te karne alıp sınıfını geçemeyen öğrenci yeni sistemde nisan ve kasımda yapılacak sorumluluk sınavlarına girecek. Eğitimciler, konuya ilişkin iki önemli uyarıda bulundu. 1- 13 Haziran'da karnelerinizi aldığınızda sınıfı geçmiş olun:
Direkt geçmek için tüm derslerinizin yıl sonu ortalaması en az 50 olacak. İlk dönem 44 olan bir dersiniz ikinci dönem 56 ise o dersi geçersiniz.
Bazı dersleriniz başarısız olduğu halde diğer dersleriniz iyi ise tüm derslerin ağırlıklı ortalaması 50'yi buluyorsa yine sınıf geçersiniz. Örneğin: A dersinin 2 dönem toplamını ikiye bölün. Çıkan yıl sonu puanını ders saatiyle çarpın. Bu o ders için ağırlıklı puanınızdır. Bu hesaplamayı tüm dersler için yapın ve haftalık toplam ders saatine bölün çıkan sonuç 50 ise geçmişsiniz demektir.
Üç dersten de sorumlu geçebilirsiniz. Ancak sorumlu geçtiğiniz toplam ders sayısı 6'yı aşamaz. 2- Yeni yönetmeliğe göre sorumluluk sınavları nisan ve kasımda yapılacak. Bu sınavları kaçırmamalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık ortalama yükseltme sınavı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN