Türkiye'nin en iyi haber sitesi

68 bin Suriyeli çocuk 850 derslikte eğitim alıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 220 bini aşkın sığınmacının çoğunluğunu çocuk ve gençler oluşturuyor. Suriyeli çocuklar için Türkiye'de kurulan 16 çadırkent ve 6 konteyner kent, hem yeni bir barınma merkezi, hem de yeni bir eğitim anlamına geliyor.

Giriş Tarihi: 6.5.2014 13:10
Suriye'den Türkiye'ye sığınanlar arasında, eğitim çağında bulunan 68 bin 638 çocuk bulunuyor. Suriyeli çocuklara temel eğitim Suriye ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlıkları müfredatına göre veriliyor. Suriyelilerin barınma merkezlerinde eğitim alabilmesi için Kızılay ve AFAD tarafında, 850 derslikli okullar oluşturuldu.

Suriyeli çocuklar için eğitimler, okul öncesinde başlıyor. Dil problemi konusunda çocuklar daha şanslılar. Çünkü yaşları küçük olduğundan, ebeveynlerine göre daha hızlı ve daha kolay dil öğrenebiliyorlar. Suriyelilere ilk olarak Türkçe eğitim veriliyor. Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğretmenlerde kamplarda görev yapıyor. Suriyeli öğretmenlerde, çocuklara Suriye Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre eğitim veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
68 bin Suriyeli çocuk 850 derslikte eğitim alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN