Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kişilerin görüşleri olur üniversitelerin değil'

Dr. Mustafa Aydın, "Üniversiteler sokak eylemlerini destekleyemez" sözlerine açıklık getirdi: "Üniversitelerin politize olması, eylemleri kurumsal kimliğiyle desteklemesi doğru değildir"

Giriş Tarihi: 7.5.2014
"Üniversiteler sokak eylemlerini destekleyemez" sözleriyle Gezi eylemcilerinin eleştirilerine maruz kalan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın SABAH'a konuştu. Aydın, "Kişilerin politik görüşleri olur ama bir üniversite, öğrencisinin sokağa çıkmasını teşvik edemez. Sözlerim çarpıtıldı" dedi. Devlet üniversitelerinin yapısını da eleştiren Aydın "Devlet üniversitelerimiz bütün kaynaklarını devletten bekleyen, 'devlet göndersin ben harcayayım' felsefesini ön planda tutan anlayış içerisindeler. Oysaki çağdaş dünyaya baktığımız zaman bugün devlet üniversiteleri de vakıf üniversiteleri gibi kendi kaynaklarını yaratma becerisine sahipler. Üniversitelerin devletin üzerinde, halkın üzerinde bir yük olmaktan öte halkın ve devletin önünü açan önemli bir kurum niteliğine büründürülmesi lazım" diye konuştu. Türkiye'nin "2023 vizyonu" adı altında ekonomi, politika, kültür ve siyasette belirli hedefleri olduğunu hatırlatan Aydın, bu kapsamda toplantılar yaptıklarını anlattı.

'KURUM KİMLİĞİ KULLANILMAZ'
Aydın, başka ülkeler tarafından üretilen bir bilgiyi ve teknolojiyi alıp kendi kurumlarımızda kullanmak yerine üniversitelerin kendi bilgi ve teknolojilerini üretmeleri gerektiğini söyledi. Üniversitelerin bu hedefler doğrultusunda yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade eden. Aydın "Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal ve siyasal olayları da dikkate alarak üniversitelerin politize olması, sokaklarda veya meydanlarda yapılacak eylemleri üniversitelerin kurumsal kimliğiyle desteklemesi doğru olmaz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kişilerin görüşleri olur üniversitelerin değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN