TED Rönesans Koleji önümüzdeki öğretim yılında faaliyete geçiyor

2014-2015 EğitimÖğretim yılında faaliyete geçecek TED Rönesans Koleji "Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası" almaya hak kazanan ilk ve tek eğitim kurumu oldu

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Eğitim ordusuna katılan TED Rönesans Koleji, yenilikler ve ortaya koyduğu sistemle farklı bir okul olduğunu ortaya koydu. Okulun kuruluşunu ve gelecek planlarını okulun kurucu müdürü İpek Ak'a sorduk. Ak sorularımızı şöyle cevaplandırdı.

TED Rönesans Koleji'nin kuruluş yapısı nedir? Ne zaman faaliyete geçmesi planlanıyor?
Rönesans Holding ve Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Türk Eğitim Derneği işbirliğiyle kurulan TED Rönesans Koleji, 2014-2015 eğitim öğretim yılında İstanbul Küçükyalı'da faaliyete geçecek. Rönesans Eğitim Vakfı iştiraki olan okuldan elde edilen gelir yine eğitime aktarılacak.

Kolej hangi birimlerle hizmete girecek?
Toplam 20.000 metrekarelik alanda 1.200 öğrenciye eğitim verecek TED Rönesans Koleji, 35 milyon TL yatırımla kuruldu. Okul; kapalı spor salonu, çok amaçlı salon, plastik sanatlar atölyesi gibi birçok derslik, hobi ve etkinlik alanlarını içerecek. Yaklaşık 8.000 metrekarelik açık alanda ise 3 basketbol sahası, etkinlik alanı, oyun terası ve bahçeler bulunacak.

Kolej hangi yabancı dillerde eğitim verecek?
2014-2015 yılı için anasınıfından itibaren 6. sınıf dahil öğrenci alacak kolejde; İngilizce birinci yabancı dil, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Rusça ise ikinci yabancı dil olarak öğretilecek.

TED Rönesans Koleji'nin temel ilkeleri nedir?
Araştırmacı, yenilikçi eğitim yöntem ve teknikleriyle, öğrencilerine hayat boyu sürecek başarının yolunu açmayı hedefleyen TED Rönesans Koleji, anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde, deneyimli Türk ve yabancı öğretmenleriyle eğitim verecek. TED Rönesans Koleji, doğa dostu binasıyla, çevre bilinci yüksek çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor.

Çevre konusunda yapılan çalışmalar nedir?
Alan tasarruf, iç mekan kalitesi, sürdürülebilir arazi, ulaşım ve sorumluluk kriterlerindeki başarısıyla "Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası" almaya hak kazanan ilk ve tek eğitim kurumu olan TED Rönesans Koleji'ndeki tüm ayrıntılar, öğrencilerin konforunu artırmak ve çevreyi korumak önceliğiyle tasarlandı.

TED Rönesans Koleji'nin açılış çalışmaları ne aşamada?
TED Rönesans Koleji'yle ilgili bilgi almak isteyen veliler, hafta içi her gün ve cumartesi 9:00 - 18:00 saatleri arasında, TED Rönesans Koleji'nin irtibat ofisine gelebiliyor. 444 9 TED (833) numaralı telefondan bilgi ve randevu alınabiliyor. TED Rönesans Koleji Kurucu Müdürü İpek Ak da öğrenci ve velilerle tanışmak, bilgi alışverişi yapmak amacıyla irtibat ofisinde bulunuyor. Okulun ana sınıfı, 1, 2 ve 3. sınıflara alacağı öğrenciler için gözlem ve görüşme yoluyla kayıt işlemleri yapılıyor.

İklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda alınan önlemler var mı?
İnşaat aşamasında geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıldı, çıkan atıklar geri dönüşüme gönderildi. Ozon tabakasının delinmesine ve küresel ısınmaya sebep olan soğutucu gazlar minimum seviyede kullanıldı.

ÖĞRENCİLERE 24 SAAT TAZE HAVA BOL YEŞİL ALAN
Öğrencilerin konforunu artırmak için nasıl bir planlama yapıldı?
Doğal havalandırmadan maksimum faydalanılarak enerji tasarrufu sağlanan okul içindeki taze hava miktarı, standartlara göre yüzde 30 artırıldı. Kolejin arazisi, yüzde 50 etkinlik alanı, yüzde 20 yeşil alan olacak şekilde planlandı. Zararlı bileşik içermeyen boya ve yapıştırıcılar kullanılan okulda, yaşam alanları gün ışığından maksimum yararlanacak şekilde tasarlandı. Zeminler insan sağlığına zarar vermeyen (floor score sertifikalı) malzemelerle kaplandı ve kendini yenilemesi uzun yıllar süren meşe parke yerine, kendini çok kısa sürede yenileyen bambu parke kullanıldı. Kullanılan tüm ahşap ürünler, izinli ve kontrollü kesim yapılan ormanlardan (fsc sertifikalı) temin edildi. Öğrenim yapılan alanların tümünde akustik asma tavan yapılarak, ortam sesi kalitesi maksimum düzeye çıkarıldı. Açık renkli çatı malzemeleri kullanılarak, güneş ışınlarının sıcaklığı artırmasına engel olundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TED Rönesans Koleji önümüzdeki öğretim yılında faaliyete geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN