Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı özel okullar 1758 öğrenci alacak

Bu yıl öğrencilerini TEOG'UN Fen, Türkçe ve Matematik sınavlarının sonuçlarına göre alacak yabancı özel liselerde önümüzdeki yılın kontenjanı 1758 oldu. Amerikan Robert'te kontenjan 20 kişi arttı, Tarsus Amerikan'da 48 düştü. Alman Lisesi ise bu yıl ilk kez kızlar için özel kontenjan ayırdı

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Liselere geçişte sonuçları kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sisteminin 6 dersten 12 sınavı kapsayan maratonu bitti. Önümüzdeki ay sonuçlar açıklanacak. Ailelerin merakla beklediği konulardan biri ise Amerikan Robert, Alman, İtalyan, Fransız, Avusturya liselerinin yer aldığı yabancı özel okulların kontenjanları v nasıl öğrenci alacakları. Bu iki sorunun yanıtı da artık hazır. Bu yıl yabancı özel liselerin kontenjanları geçen yıla göre 73 kişi azaldı, 1758 oldu ve okullar öğrencilerini TEOG'un Türkçe, Matematik ile Fen ve Teknoloji sınavlarının sonuçlarına göre alacak.

ARTTIRAN DA VAR AZALAN DA
Kontenjanlarda en dikkat çeken artışlardan birini Amerikan Robert Lisesi yaptı. Geçen yıl 204 olan kontenjan bu yıl 20 kişi arttı ve 224 oldu. Bu kontenjanın yarısı kız öğrencilere ayrıldı. İzmir Özel Saint Joseph Lisesi ise bu yıl kontenjanını 3 kişi arttırarak 75 yaptı. Bu arada kontenjanını en fazla düşüren okul Tarsus Amerikan Koleji oldu. Okulun geçen yıl 48 erkek, 48 kız öğrenci olan kontenjanı bu yıl yarıya düştü ve toplam 48 oldu. Yüzde 50 kontenjan düşüklüğünün nedeni ise "Yüksek puanlı öğrenci almak". Okul son yerleştirme döneminde düşürdüğü bu kontenjanını artırabilecek. Galileo Galiei İtalyan Lisesi de geçen yıl 72 olan kontenjanı 22 kişi düşürdü ve 50 yaptı Gerekçe, geçen yıl kontenjanın dolmaması, Okul yöneticileri talep halinde kontenjanı artıracaklarını söylüyor.

ALMAN'DAN KIZLARA ÖZEL KONTENJAN
Alman Lisesi ise bu yıl ilk kez "kızlara özel kontenjan" tanıdı. 130 olan kontenjanını değiştirmeyen okul bu kontenjanının yüzde 50'sini kızlar için ayırdı. Okul yönetimi gerekçesini, "Okulumuz fen, matematik ağırlıklı eğitim veriyor. Erkeklerin bu derslerden puanları daha yüksek olunca "erkek okulu" haline dönüşmeye başladı. Bazı sınıflarda sadece 2 kız öğrenci var. Kızların da okulumuza gelmelerine fırsat vermek istiyoruz.

ÖZEL OKULLAR NASIL ÖĞRENCİ ALACAK
8. sınıflar için düzenlenen merkezi ortak sınavların ikinci dönem oturumları Pazartesi ve Salı günü yapılacak. Peki, özel okullar bu yıl nasıl ve neye göre öğrenci alacak? İşte yanıtı; Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği ise TEOG kapsamında uygulanan 6 sınavdan sadece 3'ünü dikkate alacağını duyurdu. Buna göre, sınavla öğrenci alan özel okullara girişte TEOG sınavlarından hesaplanacak puana sadece bu yıl geçerli olmak üzere, 8'inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı eklenmesiyle oluşacak puana göre alacak. Özel okullara yerleştirme (ÖYP) puanının hesaplanmasında öğrencilerin her iki dönemde merkezi yapılan sınavlarındaki Türkçe, Matematik ve Fen ve Teknoloji derslerinin sonuçları kullanılacak ve her iki sınavın sonuçları 700 puan üzerinden hesaplanacak. Derslerin ağırlık katsayılarının hesaplanmasında Türkçe 3, Matematik 2, Fen ve Teknoloji 2 çarpanları dikkate alınacak. Özel okullar yerleştirmeye (ÖYP) esas puan hesaplanırken birinci merkezi sınavlarının yüzde 30, ikinci merkezi sınavlarının yüzde 70'i alınarak elde edilecek puana öğrencinin 8'inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı (en çok 100) eklenecek. Bir öğrencinin tüm merkezi sınavlarda 100 tam puan alması ve yine aynı öğrencinin 8'inci sınıf Yılsonu Başarı Puanının 100 tam puan olması durumunda ÖYP maksimum 800 puan olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı özel okullar 1758 öğrenci alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN