Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul ortaokullar arası mangala turnuvası yapılacak

2012-2013 eğitim yılı itibariyle zeka oyunları seçmeli ders müfredatına giren Mangala Türk zeka ve strateji oyununun, Türkiye genelinde ki organizasyonları tüm hızıyla devam ediyor.

Giriş Tarihi: 21.5.2014 17:36
İstanbul Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mangala Türk zeka ve strateji oyununun gelecek kuşaklara aktarılması ve yaygınlaşması için "İSTANBUL ORTAOKULLAR ARASI MANGALA TURNUVASI" düzenlenecek. Bu yıl birincisi düzenlenecek turnuvanın her yıl tekrarlanması planlanıyor.

Turnuva kapsamında öncelikle İstanbul'da görevli Öğretmenler için 23.05.2014 günü saat 10:00-13:00 saatleri arasında İstanbul Lisesi Kapalı Spor Salonunda Mangala Semineri düzenlenecek.

Turnuvaya katılımak isteyen ortaokul (5, 6, 7 ve 8. Sınıf) öğrencileri 22.05.2014 günü mesai saati sonuna kadar okul müdürlüklerine başvuru yapabilecekler. İstanbul Ortaokullar arası Mangala Turnuvası 27-28.05.2014 günü saat 09:00-16:00 saatleri arasında İstanbul Lisesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleşecek.

Mangala Türk zeka ve strateji oyununun kuralları;

Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6'şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur. Oyuna kura ile başlanır. Oyunda 4 ana temel kural vardır.

1. TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2,4,6,8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3. TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve boş kuyunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4. TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul ortaokullar arası mangala turnuvası yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN