Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madenci çocuğuna % 100 burs

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin bu yıl üniversite sınavına girecek birinci dereceden yakınları, vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuyacak. Vakıf Üniversiteleri Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, 62 üniversitenin üye olduğu birlik, hayatını kaybeden maden işçilerinin yakınlarını yalnız bırakmayacak. Birlik, faciada hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerinin geleceğe yönelik kaygılarını giderebilmek için birinci dereceden yakınlarını vakıf üniversitelerinde burslu okutma kararı aldı.

MADEN GÜVENLİĞİNE DE KAYNAK
Ailelerin, bu yıl üniversite sınavına girecek çocuklarına sağlanacak yüzde 100 burslar için koordinasyonu Vakıf Üniversiteleri Birliği yürütecek. Başvuruları değerlendirecek birlik yönetimi, öğrencileri kayıt aşamasında üye üniversitelere yönlendirecek. Vakıf Üniversiteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, sadece yakınlarını maden kazasında kaybedenlere el uzatmakla kalmayacaklarını, aynı zamanda üye üniversiteler olarak maden güvenliği konularında araştırmalara daha geniş kaynaklar ayıracaklarını söyledi.

ÖZEL OKULLARDAN SOMA ÇIKARMASI

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu, Soma'daki maden faciasının ardından yaraların sarılmasına yardımcı olmak amacıyla gelecek hafta Soma'ya gidiyor. Birliğin Eşbaşkanı Yusuf Tavukçuoğlu, yapacakları ziyarette Kaymakamlığı ve Madenciler Derneği'ni ziyaret edeceklerini ve yaşamlarını yitiren madenci çocuklarının ihtiyaçlarını yerinde tespit edeceklerini söyledi. Tavukçuoğlu, "İhtiyaç tespitinin ardından Özel Okullar Birliği üyesi okulların, gereken her türlü desteği vereceği belirterek şöyle konuştu: "İhtiyaç, çocuklara eğitim bursu ise burs, ayni yardım ise ayni yardım, çocukların yıllık kıyafet, kırtasiye ihtiyacını karşılamaksa bu. Asıl hedef, ihtiyacı tespit edip ona göre davranmak. Bir nebze de olsa yaraların sarılmasına yardımcı olmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenci çocuğuna % 100 burs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN