Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz'den bilime yatırım

Gediz Üniversitesi yeni eğitim dönemine önemli yatırımlarla hazırlanıyor. Laboratuvar sayısını 22'ye yükselten kurum, sadece sağlık eğitimi alanı için 1 milyonluk yatırım gerçekleştirdi. Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk "Yaptıklarımız Gediz'in eğitime bakışının eseri" dedi

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Gediz Üniversitesi, Türkiye'nin teknoloji üreten ülkeler arasındaki yerini güçlendirmek için var gücüyle çalışıyor. İzmirli eğitim gönüllüleri tarafından bilim, araştırma ve buluşların merkezi olması hedefiyle 2008'de kurulan Gediz, bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Seyrek'teki kampusta peş peşe yatırımlar gerçekleştiriliyor. Son yapılanlarla birlikte laboratuvar sayısı 22'ye yükseldi. Böylece Gediz, bilimin Türkiye'deki sayılı üslerinde biri haline geldi. Gediz Üniversitesi'nde şu an Nanoteknoloji, Bilgisayar, Fizik, Elektrik- Elektronik, Network, Makine Dinamiği, Simülasyon-Ergonomi, Termodinamik, Pnömatik, CNC, İnşaat, Hidrodinamik, Optisyenlik, Hemşirelik Uygulama ve Anatomi laboratuvarları bulunuyor.

ÖĞRENCİLER PROJE ÜRETİYOR

Bazılarının sayısı birden fazla olan bu laboratuvarlarda çeşitli bilimsel araştırmalar, proje çalışmaları yürütülüyor. Bunlara önümüzdeki günlerde Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı da eklenecek. Böylece sayı 23'e yükselecek. Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, kurucuların bağışlarıyla İzmir'in en büyük vakıf üniversitesini eğitime kazandırmakla kalmayıp, burayı bilim merkezine de çevirdiklerini açıkladı. Kavuk, yola çıkarken koydukları hedefleri birer birer hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: "Kendimizi yolun başında görüyoruz. Gediz Üniversitesi'nin misyonunu gözler önüne seren bu yatırımlarımız sürecek. Daha şimdiden yaptıklarımızın sonuçlarını almaya başladık. Hem akademisyenlerimiz hem de öğrencilerimiz proje üstüne proje üretiyor, başta TÜBİTAK olmak üzere çeşitli kurumlardan destekler alıyorlar."

'SAĞLIK ALANINDA ÖNCÜ OLDUK'
Gediz, sağlıkta da adını öne çıkaracak ve kalite çıtasını daha yukarıya taşıyacak önemli bir hamlede bulunarak, 5 laboratuvar birden kurdu. Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri için hastane ortamının canlandırıldığı 3 hemşirelik beceri, bir de anatomi laboratuvarı bulunuyor. Meslek Yüksekokulu bünyesindeki optisyenlik programı için de laboratuvar kullanıma sunuldu. Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, laboratuvarın tamamının son teknoloji eseri cihaz ve eğitim araçlarıyla donatıldığını ve yatırımın yaklaşık 1 milyon TL'ye mal olduğunu söyledi. Gençlere uygulamalı eğitim, araştırmacılara da bilimsel çalışma yapma ortamı sağladıklarını anlatan Rektör Çevik, bu yatırımın eğitime verdikleri önemin bir göstergesi ve Gediz'in farkı olduğunun altını çizdi. Çevik, her alanda iyi yetişmiş mezunlar vermeyi hedeflediklerini belirterek, "Sağlık alanında ciddi eleman ihtiyacı var. Bir yandan nüfusumuz yaşlanıyor, diğer yandan da sağlıklı yaşam bilinci artıyor. İşte tüm bunların ışığında geçtiğimiz yıl Sağlık Bilimleri Fakültemizi kurduk, şu an hemşirelik ve sosyal hizmet bölümlerinde eğitim veriyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz'den bilime yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN