Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershane dönüşüm kılavuzu hazırlandı

MEB dershanelerin özel okula dönüştürülmesiyle ilgili kılavuzu yayımladı. Kılavuza göre dönüşüme erken başvuran dershanelere yüksek puan verilecek. Başvurular iki aşamada değerlendirilecek

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dershanelerin özel okula dönüştürülmesine ilişkin esasların belirlendiği kılavuzu yayımladı. Kılavuza göre dönüşüme erken başvuran dershanelere yüksek puan verilecek. Birden çok dershanenin bir araya gelerek kurdukları şirketler üzerinden yapılacak dönüşüm başvurularında, bina ve arsa teşvikleri konusunda öncelik sağlanacak. Farklı dershanelerin birleşmesiyle yapılan başvurular değerlendirilirken, her dershane için puan verilecek. Öte yandan aynı kurucuya ait dershane ve etüt merkezleri için ayrı ayrı başvuru yapılacak. Yapılan başvuru, dönüşüm programı kapsamında tek kuruma dönüştürülebilecek. Dershaneler, dönüşüm programlarına alınmalarıyla, 2019 Eylül ayına kadar okul öncesi kurumu, ilkokul, ortaokul ve temel lise olarak faaliyet gösterebilecek. Dershaneler ilk başvurularını internet üzerinden Bakanlığın bilgi işlem sistemi MEBBİS'e yapacak. Başvuru için dershanelerden istenen belgeler taranarak MEBBİS'e eklenecek. Dershanelerden başvuru formu, başvuran kişiye ilişkin yetki yazısı, başvuracak kurumun tüzük, vakıf senedi ya da Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanmış ana sözleşmesi, 2019 Eylül'üne kadar okul binalarını ilgili standartlar uygun hale getireceklerine ilişkin taahhüt ile 1 Ocak'tan başvurunun yapıldığı tarihe kadar dershanelerde çalışan eğitim personeline ait kimlik ve sigorta bilgileri istenecek. Başvurular MEB İl Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından incelenecek. Başvuru sonuçları, her başvuru dönemini takip eden 30 gün içinde genel müdürlüğün internet sitesinde ilan edilecek.

7 AYRI BAŞVURU DÖNEMİ
Dershane ve etüt merkezleri, dönüşüm için Bakanlığın bilgi işlem sistemi MEBSİS üzerinden başvuru yapacak. Dershane ve etüt merkezleri, faaliyetlerinin sonlanacağı 1 Eylül 2015'ekadar 7 ayrı dönemde başvuru yapacak. Buna göre dershaneler 2 Haziran-4 Ağustos, 5 Ağustos-27 Ekim, 28 Ekim-31 Aralık 2014, 2 Ocak-2 Mart, 3 Mart-4 Mayıs, 5 Mayıs-6 Temmuz ve 7 Temmuz-31 Ağustos 2015 tarihlerinde dönüşüm için ilk adımı atacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershane dönüşüm kılavuzu hazırlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN