Engelli öğrenciler bir günlüğüne üniversiteli oldu

Giriş Tarihi: 3.6.2014 15:16

Bülent Ecevit Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Engelsiz BEÜ Koordinatörlüğü tarafından engelli öğrencilere bir günlük 'Temsili Üniversite Eğitimi ve Mezuniyet Programı' düzenlendi.

İlk defa üniversiteli olan ve kep atma imkanı sağlanan öğrenciler çok mutlu olduklarını dile getirdi. Öğrenciler, sabah saatlerinde sınıflara gelerek öğleden önce 4 saat ders işledi. Öğleden sonra da yine 4 saat ders işleyen öğrenciler, daha sonra kep atmanın keyfini yaşadı.Derslerin sıkıcı olduğunu ama mezuniyet ve kep atma törenine katılacakları için çok mutlu olduklarını ifade eden engelli öğrenciler bu duruma imkan tanıyan ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

BEÜ Merkez spor salonunda gerçekleşen törene Aile ve Sosyal Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Zonguldak Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, akademik personeller, engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende İstiklal Marşı'nı işaret dili ile söyleyen Uzun Mehmet İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri büyük beğeni topladı. Mezun öğrenciler adına konuşan Ali Yılmaz ve Yasin Çiçek duygularını dile getirerek, 'Dünyada bir milyon engelli var. Bu sayı Türkiye'de 9 milyonu aştı. Tabiî ki bu olanlar sadece tespit edilen engelliler. Bu sayı aileleriyle beraber 40 milyonu buluyor. Engelli bireyin ailesi de bir nevi engelli sayılır. Ne dostları ne yakınları aileler kadar anlayabilir. Çocuk anne ona ne olmuş diye sorduğunda annesi hasta cevabını veriyor. Bizler grip yada nezle değiliz. Bizlere hasta diyorlar. Bu ön yargı yüzünden hep pencereden bakarak oynadık ve hayal ederek gittik okula" dedi.

Törende konuşan Aile ve Sosyal Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi bir günlük eğitimden sonra gerisinin de geleceğine inandığını belirterek, 'Şu an engelli öğrencilerimizin sayısı 30 oldu. Açık öğretim ve örgün öğretimlerde okumaya devam ediyor. Bu sayılar artmaya devam ediyor. Geçen yılla bu yıl arasında 2 bine yakın öğrenci var. Bu sayılar çok önemli. Sayın BEÜ Rektörümüz bu konuda çok önemli bir teşvik oluşturdu. BEÜ erişebilirlik adına örnek üniversite arasına giren bir üniversite. Bu demek oluyor ki gelin buyurun gelin kapılarımız üniversitemiz göremeyen, yürüyemeyen, işitemeyenlere imkanları sağlayan bir üniversite mesajı veriyorlar. Bugün aramızda temsili üniversite mezunlarımız var. Bir günlük eğitimle aslında ben şu an okudum bitiririm mesajını veriyorlar. Gözlerinden pırıltıdan belli oluyor. Ben onları tebrik ediyorum. Onlarda aileleriyle beraber buradalar. Bir günlük yeterli olmasa da bir günlük tadını aldık arkasından da gerisi gelecektir inşallah' diye konuştu.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ise, 'Bülent Ecevit Üniversitesi olarak, engelliler konusundaki farkındalık ve hassasiyetimizin üniversitemizin fiziki ve sosyal yaşamına yansımaların artarak devam ediyor. Toplumsal bir duyarlılığa dönüşmesi için çaba harcadığımız 'Engelsiz Üniversite' temalı uygulama ve düzenlemelerimiz bu bilincin en somut neticelerindendir. Bir günlük de olsa engelli bireyin üniversite eğitimine dikkat çekmek ve engelliler konusundaki farkındalığı arttırmayı amaçladık. Bu projemize katılan tüm kardeşlerimi kutluyorum. Onların yüzünde görmüş olduğumuz gülümseme ve sevinç bizim için çok değerlidir. Her yıl proje başvurularının artma da bizleri ayrıca yüreklendirmektedir. Hedefimiz bu eğitim modülünü geliştirmek ve yıl boyu engelli kardeşlerimize birden fazla eğitim imkanı sunabilmektir" şeklinde konuştu.

Törende mezuniyet belgelerinin takdimi ve kep atma merasimi sonunda duygusal anlar yaşandı. Bazı engelli öğrenciler gözyaşlarını tutamadı. Tören süresince çok heyecanlı oldukları gözlenen engelli bireyler, sevinçlerini aileleri ile paylaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli öğrenciler bir günlüğüne üniversiteli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN