Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehrin 'Has' mühendisleri

Dev metropollerin gündemine oturan şehir mühendisliği, laboratuvara taşındı. Kadir Has Üniversitesi, Şehir Mühendisliği İleri Araştırma Laboratuvarı ile daha çevreci şehirler için kolları sıvadı

Giriş Tarihi: 5.6.2014
New-York'tan Pekin'e kadar dev metropollerin ana gündem maddesi haline gelen şehir mühendisliği, İstanbul'da laboratuvar ortamına taşındı. Bu alandaki çalışmalarıyla 2013'te IBM'in "Üniversite Ortak Araştırma" ödülünü kazanan Kadir Has Üniversitesi, "Şehir Mühendisliği İleri Araştırma Laboratuvarı" açtı. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, laboratuvarda "akıllı gezegen" kavramına hizmet eden çalışmalar yürütüleceğini belirtti. Aydın, "Burada üniversite-sanayi- şehir yönetimi üçgeninde çok disiplinli çalışmalar yürütülecek ve lisansüstü düzeyde araştırma projeleri gerçekleştirilecek. Laboratuvar bilgisayar, elektrik-elektronik, endüstri ve enerji sistemleri mühendislik dallarındaki öğrencilerin bu alanda uzmanlaşmalarını sağlayacak. Amacımız buranın ulusal ve uluslararası işbirlikleri ve ortaklıklar için de adres olması" diye konuştu.

ABD'DE ÇİFT DİPLOMA FIRSATI

Yurtdışındaki üniversitelerle işbirliği anlaşmalarını artırdıklarına dikkat çeken Aydın, ABD, Avrupa ve Uzakdoğu'daki lider üniversitelerde çift diploma imkânı sunduklarını ifade etti. Aydın, ayrıca akademisyenlere de bu üniversitelerde araştırmalarına uluslararası boyut kazandırma fırsatı sunulduğunu vurguladı. Aydın, "Hedefimiz evrensel boyutta araştırmaların yapıldığı, tüm dünyaya katkı sağlayabilecek liderlerin yetiştiği bir okul olmak" diye konuştu.

BURS İMKâNLARI ÇEŞİTLENİYOR
Kadir Has Üniversitesi, 5 binren fazla öğrencisi ve 8 bin mezunuyla hızlı büyümeye odaklandı. Çok geniş burs imkânları sunduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, üniversiteye girişte üstün başarı bursu sistemini uyguladıklarını anlattı. Okulda yüzde 25, 50 ve tam burslu öğrenci eğitim görüyor. Bunun dışında öğrencilere yurtdışında da bir takım kolaylıklar sunuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehrin 'Has' mühendisleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN