Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yeni bölümlere ek yerleştirme yapılmayacak"

Üniversite maratonuna sayılı günler kala Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, A Haber'in konuğu oldu.

Giriş Tarihi: 10.6.2014 16:19
Hem yükseköğretimde yapılan yeni düzenlemeleri anlattı hem de sınava girecek öğrencilere tavsiyelerini sıraladı...

YENİ BÖLÜMLERE EK YERLEŞTİRME YAPILMAYACAK

"Boş kalan kontenjanlar meselesi her yıl kamuoyunda tartışma yaratıyordu. Yeni bölüm ve program açılışlarında doluluk oranlarına baktık. Devlet üniversiteleri için %80, Vakıf üniversiteleri için %60 doluluk aradık. Ayrıca ek yerleştirmeyi ilk uygulandıkları haliyle uygulamaya karar verdik. Yani yeni bir program açmadan, sisteme yeni bir kontenjan dahil etmeden haziran ayında yapılan yerleştirmede boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak bu sene."

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE AYRICALIK

"Engelli öğrencilerimizle ilgili de bir iki uygulamamız var. gerçekten bu öğrencilerimiz arasında resme müziğe çok farklı sanat dallarına yetenekli kişiler var. ama bunların diğer öğrendiler gibi Matematik sorularını, fen sorularını çözmesi oldukça zor. Biz dedik ki; Arkadaşlarımı sınava girsinler. En alt puan oan 100 puanı bile alabilseler Özel yetenek sınavlarında başarılı olurlarsa bu programlarda okumalarına izin vereceğiz dedik."

TERCİHLER DİKKATLİ YAPILSIN

"Sınava girecek öğrencilerin hepsine en içten başarı dileklerimizi iletiyorum, her şey gönüllerince olsun diyorum. Tercihlerini yaparken mutlaka gönüllerinin istedikleri tercihleri yapsınlar diyorum. Son yıllarda böyle bir eğilim oluştu, öğrenciler ellerine puanlarını alıyorlar ve katalogda o puanın karşılığı gelen programı işaretliyorlar genellikle. Lütfen başka olanaklara, başka imkanlar da baksınlar. Kalpleri gönülleri nereyi istiyorsa tercihlerini o yönde yapsınlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yeni bölümlere ek yerleştirme yapılmayacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN