Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LYS'de ter dökecek adaylar için taktikler

Üniversite için 946 bin 244 adayın ter dökeceği LYS sınavının ilk aşaması 14 Haziran'da. Uzmanlar, "YGS'de istediği net sayısını çıkaramayan aday, iyi bir hazırlıkla LYS'de bu açığı kapatabilir" diyor

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonunun ilki olan LYS-4 14 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Eğitim uzmanı Terakki Okulları sınav koordinatörü Alpaslan Dartan 946 bin 244 üniversite adayının ter dökeceği sınavlarla ilgili son uyarıları yaptı. YGS' de istediği net sayısını çıkaramayan adayların, iyi bir hazırlık süreci geçirmişlerse LYS'de bu açığı kapatabileceklerini belirten Dartan, adaylara sınav öncesi ve sınav sırasında uygulamaları gereken stratejileri şöyle sıraladı:

'BOL DENEME SINAVI YAPIN'
Gözlerinizle hızlı tekrarlar yapın, önceki aylarda çalışmış olduğunuz konularla ilgili testler çözüp, ne durumda olduğunuz görün.
Bol deneme sınavı çözün, deneme sınavlarıyla pratik yapmış ve eksikleriniz varsa tespit etmiş olacaksınız.
Deneme sınavlarında yapılan yanlışlara göre çalışmalarınızı yönlendirin, yani daha çok hangi konularda ve hangi soru tarzlarında yanlış yapıyorsanız ona göre çalışın. Bu dönemde nokta atışı yapmanız lazım. Çalışmalarınız eksiklerinize göre olmalıdır.
Denemelerdeki sınav stratejinizi netleştirin, sınava hangi testten başlıyorsunuz, hangi testi ortalama ne kadar sürede bitiriyorsunuz, bu durumun netleşmesi gerekmektedir.
Küçük kağıtlara notlar almayı alışkanlık haline getirin. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa o notlar sık sık gözden geçirin.
Farklı kaynaklardan bol soru çözerek farklı soru tiplerini görmeye çalışın.
Olumlu bakın, olumlu düşünün,kendinize güveniniz tam olsun
Son dönemin kritik önemi vardır. Bu zamana kadar ki çalışmalarınız ne olursa olsun bu son hamle çok önemlidir. Son adımınızı istekle ve var gücünüzle atın.
Son günlerde çalışma temponuzu düşürmemek için zamanınızı verimli kullanın; çünkü LYS2 ve LYS3'e daha 10 günlük süre var.
Bu günden itibaren sınav saatine ve süresine uygun olarak her gün 1 deneme çözmek ve bu denemelerde çıkan eksiklere göre çalışmanızı devam ettirmemiz yararınıza olacaktır. Eksik olduğunuz konuyu tekrar ederek eksiklerinizi gidermelisiniz.
Efor gerektiren ve yorucu ağır tempodaki sporlardan bu haftalarda uzak durun.
Uyku sorunları yaşamamak ve sınava dinç gidebilmek için sınav gününe kadar düzenli uyku uyumaya özen gösterin.
Son güne kadar ders çalışmalı mıyım endişesi taşımayın, eksik kaldığınız konu varsa son gün akşam da olsa bakabilirsiniz.
Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeyin, rutininizde hangi beslenme şekli varsa devam ettirmenizde yarar var.

MF PUANINA GÖRE İZLENEBİLİR STRATEJİ
Adaylar 10 ayrı puan türü ile tercih yapabilecekler. Basit bir stratejiyle tercihlerinizde etkili olacak puanı artırabilirsiniz. Bunun için her puan türü için analiz yapmalı ve ağırlığı fazla olan testlerden daha fazla net çıkarmalısınız. Örneğin:
MF-1 Puan türünde Matematik ve Geometri yüzde 55; Türkçe yüzde 11, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve biyoloji yüzde getiri sağlıyor. Sosyal bilimlerin katkısı da yüzde 5 civarında. Bu veriler doğrultusunda Matematik ve Türkçe testinin diğer testlere göre ağırlığı önemli.
MF-2 Puan türünde Matematik ve Geometrinin katkı değeri yüzde 34, Fen bilimlerinin katkısı yüzde 50 oranında. Bu puan türündeki adaylar fen bilimlerinden tercih yapacakları için Fen bilimleri testlerinden oluşacak netleri puanlarını artıracaktır.
MF-3 Puan türünde Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği bölümlerine bu puan türünden yerleştirme yapılıyor. Fen bilimleri yüzde 53 ağırlıkta. Geometri ağırlığı yüzde 5 ve Sosyal bilimler testi yüzde 7 ağırlığa sahip. Yani osyal bilimler testinin de önemli olduğunu söyleyebiliriz.
MF-4 Puan türünde Matematik yüzde 47 ağırlığa sahip. Geometri 'nin yüzde 11 katkısı var. Biyoloji yüzde 5 katkı sağlarken, Sosyal bilimler yüzde 6 katkı sağlıyor.

SINAVDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
LYS'lerde 5 ayrı dersten sınava girecek adayların bir soruya yaklaşık olarak bir buçuk dakika süre ayırmaları gerekiyor.
Soruda yer alan önemli kelimelerin altını mutlaka çizin.
Önce soru kökünü daha sonra paragrafı okuyun.
Bü tün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister (daha çok, en çok, en yakın, en doğru... gibi ifadelere dikkat edin).
İki cevap birbirine benziyorsa, sorunun doğru cevabı büyük ihtimalle ikisi de değildir.
Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.
Geriye döndüğünüzde doğruluğundan emin olmadığınız sorulara bakın, emin olarak yaptığınız sorulara tekrar bakmayın. Bu hem zaman kaybıdır, hem de doğruyu silip yanlışı bulma ihtimaliniz doğar.
Çözemediği niz soruları düşünerek stres yapmayın.
Söze l sorularda da kalem kullanın ve elediğiniz şıkları işaretleyin, hem sınav anında işinizi kolaylaştıracak hem de zaman kazanmanızı sağlayacaktır.
Soruları çözerken kesinlikle kendi mantığınıza göre çözmeyin, sorudan isteneni verin.
Bazı soruların çok kolay olduğunu göreceksiniz ve "acaba bu soruda bir şey mi var" diye düşünmeyin.

ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSU
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Nişantaşı Üniversitesi arasında "Ücretsiz YGS-LYS Sınavlarına Hazırlık Kursu" kapsamında ilgi işbirliği protokolü imzalandı. İmza törenine İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal, İstanbul Milli Eğitim Şube Müdürü Serkan Gür ve Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Yeniyol ile çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. Protokol kapsamında YGS'de 180 puan barajını aşan ancak maddi durumlarının yetersizliği nedeniyle dershaneye gidemeyen öğrencilere yönelik 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında LYS hızlandırma programı verilecek. Nişantaşı Üniversitesi Bayrampaşa Kampüsü'nde gerçekleştirecek olan eğitime, 5 hafta boyunca 233 öğrenci katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS'de ter dökecek adaylar için taktikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN